Mesazhet e samitit të 6 dhjetorit në Tiranë, tregon ish-ministrja Gjonaj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nënkryetarja e Komisionit të Integrimit, Etilda Gjonaj tregoi në një intervistë për Euronews Albania mesazhet e forta të samitit të 6 dhjetorit.

Në historikun e Bashkimit Europian, siç tregoi dhe ish-ministrja e Drejtësisë, samiti është një procedurë e zakonshme, ndërsa për ne mbledhja e liderëve europianë dhe të atyre të Ballkanit Perëndimor është e jashtëzakonshme, pikërisht prej vendosjes së kësaj ngjarje në kryeqytet.

Ajo shtoi se që nga krijimi i Bashkimit Europian, kjo është mbledhja e parë që organizohet në Ballkan.

- Advertisement -

Samiti i 6 dhjetorit, sipas Gjonajt i jep një rëndësi të veçantë Shqipërisë në arenën ndërkombëtare.

“Mbajtja e samitit në një vend ballkanik edhe në këtë moment të politikës europiane nuk është e rastësishme. Së pari është një mesazh i fortë mbështetje se Bashkimi Europian e konsideron Ballkanin Perëndimor pjesë të agjendës së tij, pjesë të rëndësishme të Bashkimit  Europian. Së dyti është një mesazh i fortë për Rusinë, për t’i treguar se duhet t’i qëndrojë larg nxitjes së konflikteve ballkanike, por njëherazi është dhe një apel për vendet e rajonit se e ardhmja e tyre është Europa,” – u shpreh Gjonaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×