Miku i Lasgush Poradecit zbulon vargun që trembi regjimin: Na la testament Kosovën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

I ftuar në emisionin Real People në Euronews Albania ishte i ftuar këtë të shtunë Vaso Samsuri, një ish-mësues letërsie e njëkohësisht mik i Lasgush Poradecit.

Në rrëfimin e tij Samsuri tha se Lasgushi ishte “i padëshiruar” në diktaturë, sepse ai i prishte punë regjimit në marrëdhëniet me Jugosllavinë për shkak të pikëpamjeve për Kosovën.

Duke cituar poetin, ai thotë se Lasgushi i la testament Shqiperisë, Kosovën, vetëm me vargun “Drini i zi dhe i përrallshëm, që kalon mes Shqipërisë.”

- Advertisement -

“Ne jemi thjesht popull dhe flasim për njerëz të papërsëritshëm. Lasgushi është i papërsëritshëm. Lasgushi i prishte punë Shqipërisë socialiste vetëm me vargun Drini plak e i përrallshëm. E thonë gabuar Drini plak dhe i përmallshëm.

“Drini plak e i përrallshëm, po buron nga Shën naumi, mes përmes në Shqipëri”, vetëm me këtë varg thoshte Jokli i madh, Lasgushi i le Shqipërisë me testament Kosovën. Erdhi puna ku pozia u muzikua por u pengua të shfaqej në Durrës për shkak se përmbante shovinizëm”, tha Samsuri.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Në fokus goditja e krimit, Rrumbullaku pret në zyrë delegacionin nga Kosova

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku priti në një takim këtë të martë, Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Kolonel...

Rama: Sportistët elitarë mbështeten financiarisht si në nivelin e parë europian

Sot janë nderuar 7 sportistë shqiptarë, kampionë bote dhe Europe, që kanë përfaqësuar vendin në peshëngritje, ski, mundje, boks, bilardo e bodybuilding. Në fjalën e...

“Kemi sfida”, Kushi: Do të ndërtojmë dhe tre stadiume, përfitimet që sjellin

Ditën e sotme  janë nderuar 7 sportistët e talentuar shqiptarë, kampionë bote dhe Europe të cilët kanë përfaqësuar Shqipërinë me dinjitet të lartë në...

TË FUNDIT

Në fokus goditja e krimit, Rrumbullaku pret në zyrë delegacionin nga Kosova

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku priti në një takim këtë të martë, Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Kolonel...

Rama: Sportistët elitarë mbështeten financiarisht si në nivelin e parë europian

Sot janë nderuar 7 sportistë shqiptarë, kampionë bote dhe Europe, që kanë përfaqësuar vendin në peshëngritje, ski, mundje, boks, bilardo e bodybuilding. Në fjalën e...

“Kemi sfida”, Kushi: Do të ndërtojmë dhe tre stadiume, përfitimet që sjellin

Ditën e sotme  janë nderuar 7 sportistët e talentuar shqiptarë, kampionë bote dhe Europe të cilët kanë përfaqësuar Shqipërinë me dinjitet të lartë në...

Zbardhet lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për këshilltarë në Tiranë

Është zbardhur lista e kandidatëve për këshilltarë bashkiak në Tiranë, nga ana e Partisë Demokratike me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn. Lista e Partisë Demokratike...

37 viktima nga zjarri në zyrën e emigracionit të Meksikës

Të paktën 37 persona humbën jetën pas një zjarri në një qendër emigracioni në qytetin kufitar verior të Meksikës, Ciudad Juarez, tha shteti Chihuahua...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×