Ministria e Kulturës s’mban premtimin, artistët e cirkut tregojnë vështirësitë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Artistët e Cirkut Kombëtar stërviten në një dhomë të vogël, pranë vendit ku dikur ngrihej çadra e Cirkut Kombëtar. Për ta kjo nuk është aspak e lehtë.

“Artistët kanë pasur vështirësi, qoftë edhe profesionale nga ana fizike sepse kanë pasur disa kufizime në stërvitjen e tyre për të performuar numrat e tyre artistik. Në mjediset ku ne stërvitemi momentalisht ka disa teknalitete sepse akoma nuk janë përshtatur. Mjetet teknike nuk mungojnë, pavarësisht se arti i cirkut ka gjithmonë nevojë për rinovim të pajisjeve teknike sepse performancat dhe shfaqjet ndryshojnë”, u shpreh një artist.

Po aq sa hapësira, u mungojnë edhe duartrokitjet e spektatorëve që nuk i ndjejnë që prej 20 tetorit të vitit të kaluar

- Advertisement -

“Gjithashtu kanë pasur dhe vështirësi emocionale sepse nuk është e lehtë ajo që ndodhi për artistët e cirkut kombëtar, por kemi të bëjmë me profesionistë, kemi të bëjmë me artistë të cilët janë të përgatitur”, tha ai.

Ministria e Kulturës pati deklaruar se trupa e cirkut do stërvitej në palestrën e shkollës “Sinan Tafaj” apo shkolla të tjera, por nuk funksionoi.

Artistët thonë se ambientet nuk ishin të përshtatshme ndaj u kthyen në strehën e mbetur të shtëpisë së tyre të dikurshme. Janë në pritje të shtëpisë së re, së paku kështu u është premtuar.

“Jemi në pritje të një trualli të ri, ndoshta zyrtarisht me firmë të këshillit të ministrave nuk kemi, por le të themi që gjysmë zyrtartarisht e kemi”, tha ai më tej.

Ndërkohë që Ministria e Kulturës nuk ende ka një zgjidhje për ta, presin që natyra të jetë bujare. Të ofrojë kushte që të nisin një tur në ambientet e hapura.

“Cirku Kombëtar do të nisi një tur në gjithë republikën e Shqipërisë, në 61 bashki të vendit që na janë përgjigjur pozitivisht kërkesës sonë për bashkëpunim. Presim aktualisht vetëm disa teknikalitete të fundit për të nisur turin”, përfundoi ai.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×