Ministrja Margariti tregon se kush mund të përfitojë nga bonusi i rijetëzimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti tha për Euronews Albania se 41 qytetarë kanë përfituar nga bonusi i rijetëzimit për të restauruar banesat e tyre.

Sipas saj numri më i lartë i fituesve ka qenë ne Berat dhe Gjirokastër.

Ministrja sqaroi se nga bonusi i rijetëzimit përfitojnë qytetarët që kanë banesat e tyre në zonat historike apo arkeologjike.

- Advertisement -

“Është nisma më e re Ministrisë së Kulturës, quhet bonusi i rijetëzimit, është nisma që bën bashkë buxhetin e shtetit dhe fondin e qytetarëve,ata të citët jetojnë në qendrat historike, jo domosdoshmërisht që shtëpinë e tyre ta kenë monument kulture, por pjesë të zonë historike. Ata mund ta restaurojnë shtëpinë e tyre jo vetëm për ta mirëmbajtur por edhe për ta kthyer atë në funksione, si bujtinat, hotelet, ekspozita fotografish. Këtë vit patëm 96 aplikues, 41 fitues. Numri më i lartë ka qenë në Berat dhe Gjirokastër”, u shpreh ajo.

“Kritetet janë edhe në bazë të rëndësisë së objektit, por edhe të formulës së biznesit, sa persona do të punësohet, sa i qëndrueshëm është. Kemi parashtruar gjithashtu edhe aspektin social, nëse kemi një emigrant që do të kthehet në qytetin e tij për investuar, i japim ekstra-pikë”, tha ajo më tej.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s, tha ministri i...

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...

TË FUNDIT

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s, tha ministri i...

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...

Ish-kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë

Ish kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë. Ish-kryebashkiaku i akuzuar për "shkelje të barazisë në tendera" dhë "shpërdorim të detyrës"...

Incidenti për skulpturat antike, Mitsotakis: Nuk ndikon në marrëdhëniet me Britaninë

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis tha të mërkurën se anulimi i takimit të tij me kryeministrin britanik Rishi Sunak ishte thjesht një incident, dhe...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×