Ndalimi i trafikimit të ikonave, ministrja Margariti jep detaje nga marrëveshja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me Ministrinë e Brendshme dhe me Prokurorinë e Përgjithshme për ndalimin e trafikimit të ikonave.

“Është një marrëveshje bashkëpunimi midis 3 institucionevepër ndalimin e trafikimit të pasurive kulturore. Kemi kuptuar gjatë operacioneve të ndryshme që ishte e nevojshme që të identifikonin hapat proceduralë, sesi të lidheshim dhe koordinoheshim për të përshpejtuar proceset. Sot marrëveshja vendos të gjitha institucionet përpara një kuadri të qartë hapash, masash mbështetjesh që bën të mundur që punonjësit të kenë më të lehtë hapat për ekzekutimin”, u shpreh ajo.

“Më parë kemi nënshkruar një marrëveshje së bashku me kongresin amerikan për bashkëpunimin në mbrojtjen e pasurive kulturore dhe në luftën kundër trafikut të paligjshëm. Kjo ka sjellë një trajnim të posaçëm në disa institucioneve të vendit”, tha më tej ministrja.

- Advertisement -

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

TË FUNDIT

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×