English

“Mirdita në fotografi”, çelet në Tiranë ekspozita kushtuar traditave të zonës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

U çel në “Europe House”, në Tiranë, ekspozita “Mirdita në Fotografi” e cila përmban punime në mediumin e fotografisë së dokumentuar të artistes dhe fotografes Nadia Abazi, si dhe fotografi të kullave të zonës së Mirditës të realizuara nga dashamirës të trashëgimisë.

- Advertisement -

Një hapësirë e veçantë ekspozitive i është kushtuar vendit të kujtesës kolektive të burg-kampit të Spaçit me video-instalacionin e titulluar “Saharaja” të artistes ndërdisiplinore vizuale, Abi Shehu.

Gjithashtu, u ekspozuan punime artizanale tradicionale të artizaneve të Mirditës, mes te cilave, artizanet veçojnë xhupin i cili përmban simbole 2000-vjeçare, si dhe çiftelia dhe sharkia të krijuara nga Gëzim Përshqefa, mjeshtër i prodhimit të këtyre instrumenteve muzikore tradicionale.

U prezantuan po ashtu tre itinerare digjitale të përgatitur nga eksperti i guidave Lytfi Alliu, të përshtatura në harta grafike nga “Trivet”.

Pjesëmarrësit u ftuan të degustojnë gastronominë tradicionale mirditore, mes te cilave byreku me arra dhe lëngu i shegës.

“Mirdita në Fotografi”, do të qëndrojë e hapur për publikun deri më 15 janar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?