Mister personi që e bleu, shitet për 1.9 milionë euro kapelja e Napoleon Bonapartit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një kapele që i përket Napoleon Bonapartit kur ai sundoi Francën në shekullin e 19-të është shitur për 1.9 milionë euro në një ankand në Paris.

Kapelja e zezë prej kastori vlerësohet se do të arrinte cmimin 600 mijë dhe 800 mijë € por shitja e saj theu cdo pritshmëri.

Nuk ka ende informacion se cili është personi i cili bleu kapelen e Napoleonit.

- Advertisement -

Historianët thonë se kapelja ishte pjesë e markës së tij. Dizajni i saj e bënte atë të dallueshëm në betejë. Napoeloni zotëronte rreth 120 kapele.

Megjithatë mendohet se kanë mbetur vetëm 20 të tilla e shumë prej tyre janë në koleksione private.

Bashkë me kapelen në shitje janë edhe relike të tjera të Napoleonit të mbledhura nga një industrialist që vdiq vitin e kaluar.

Por specialistët thonë se kapela është graali i vërtetë i shenjtë.

Perandori mbante kapelën e tij ku maja e saj ishte paralel me supet, e njohur si “en bataille” në betejë, ndërsa shumica e oficerëve të tij mbanin kapelet e tyre pingul me shpatullat.

Artikuj të tjerë që shiten përfshijnë një pjatë argjendi të grabitur nga karroca e Napoleonit pas humbjes së tij në 1815 në Waterloo dhe një çantë kote prej druri që ai zotëronte, brisqe, një furçë dhëmbësh argjendi, gërshërë dhe sende të tjera.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Motoristët nga Nju Xhersi: Njerëzit në Shqipëri më të dashur se në Amerikë

Një grup motoristësh që kanë marrë pjesë gjithnjë në paradat në Amerikë, ky 28 Nëntor i gjeti në Shqipëri. Ata treguan se janë të emocionuar...

“Krenari të ngremë flamurin shqiptar në SHBA”, flet sherifi shqiptar nga New Jersey

Edhe në SHBA shqiptarët kanë festuar që në orët e para të mëngjesit Ditën e Pavarësisë. Gazetari Denion Ndrenika në një lidhje me Euronews Albania...

Borrell thirrje Kosovës dhe Serbisë nga selia e NATO-s: Zbatoni marrëveshjet!

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar se konflikti mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë një nga pikat kyçe të diskutimit...

TË FUNDIT

Motoristët nga Nju Xhersi: Njerëzit në Shqipëri më të dashur se në Amerikë

Një grup motoristësh që kanë marrë pjesë gjithnjë në paradat në Amerikë, ky 28 Nëntor i gjeti në Shqipëri. Ata treguan se janë të emocionuar...

“Krenari të ngremë flamurin shqiptar në SHBA”, flet sherifi shqiptar nga New Jersey

Edhe në SHBA shqiptarët kanë festuar që në orët e para të mëngjesit Ditën e Pavarësisë. Gazetari Denion Ndrenika në një lidhje me Euronews Albania...

Borrell thirrje Kosovës dhe Serbisë nga selia e NATO-s: Zbatoni marrëveshjet!

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar se konflikti mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë një nga pikat kyçe të diskutimit...

IGJEUM: Do të vijojë përkeqësimi i motit, reshje të dendura në Librazhd

Librazhdi ështe përfshirë nga reshje të dendura shiu që nuk pushojnë prej disa orësh dhe erëra të forta. Po kështu sipas parashikimit të IGJEUM...

Katër të vrarë nga sulmet ruse në ndërtesat e banimit në Ukrainë, thotë Kievi

Rusia i ka sulmuar një ndërtesë banimi dhe disa shtëpi private në Ukrainë të martën, duke i vrarë katër njerëz dhe plagosur pesë të...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×