Misteri mbi mbytjen e spiunëve në Itali, dyshohet se takimi në varkë ishte për punë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më 28 maj një varkë u mbyt në liqenin Maggiore, Itali më 28 maj. Në bord ishin 23 persona, ndërsa 4 viktimat ngrenë dyshime për një vdekje rastësore apo të mirëmenduar.

Njëri ishte një ish-agjent i agjencisë së spiunazhit të Izraelit Mossad, dy ishin oficerë të inteligjencës italiane dhe viktima e katërt ishte një grua ruse.

Liqeni Maggiore dhe vija bregdetare e tij ndahen midis rajoneve italiane të Lombardisë dhe Piemonte, dhe kantonit zviceran të Ticino. Disa kompani që prodhojnë teknologji të aftë për përdorim ushtarak dhe civil janë të vendosura në Lombardi – dhe Zvicra konsiderohet një vend tranzit për shumë anëtarë të inteligjencës. Disa nga njerëzit në barkë, të të dyja kombësive, kishin apartamente dhe shtëpi atje.

- Advertisement -

Ndërsa disa media raportojnë se udhëtimi me varkë ishte i organizuar pa asnjë qëllim përveç argëtimit, disa media të mëdha italiane raportojnë se ishte një takim pune sekret midis agjentëve italianë dhe izraelitë.

Ka interesim të madh për aksidentin dhe prokurori publik Carlo Nocerino është ngarkuar të zbulojë se çfarë ka ndodhur. Ai thotë se 13 nga ata në bord ishin agjentë italianë dhe tetë ishin agjentë izraelitë. Vetëm kapiteni Claudio Carminati dhe gruaja e tij ruse nuk punonin në inteligjencë.

Çfarë ka ngritur dyshimet më të mëdha është se të gjithë të shpëtuarit janë larguar me shumë shpejtësi duke marrë gjërat nga spitali dhe hoteli dhe duke shkuar në destinacionet e tyre, aty ku dhe jetojnë.

Anija e përfshirë në incident nuk është nxjerrë ende në breg. Kjo do të thotë se hetimi nuk mund të fillojë siç duhet, tha Nocerino për BBC.

“Për momentin, është ngatërruar në fund të liqenit dhe mund të duhen dy ose tre ditë për ta ngritur atë.”

Nocerino shtoi se anija kishte kapacitet vetëm për 15 pasagjerë, por kishte tetë më shumë në bord. Pritet të zbulohen detaje të tjera që lidhen me ngjarjen e dyshimtë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Rinacimento” e Arben Golemit, ekspozita e ardhshme në New York

Piktori Arben Golemi ka hapur ekspozitën e re të titulluar Rilindja duke sjellë për publikun tablotë e kryeqyteteve më të njohura në botë. Për...

Yzeri: Rama performancë të shkëlqyer në OKB, tërhoqi vëmendjen

Analisti Ilir Yzeiri tha se kreu i qeverisë Edi Rama, kishte një performancë të jashtëzakonshme në Këshillin e Sigurimit, ditën e djeshme. Në një intervistë...

PD prezanton propozimet për Reformën zgjedhore/ Basha: Të sjellim standard europian

Partia Demokratike e drejtuar nga Lulzim Basha ka prezantuar këtë të enjte propozimet për reformën zgjedhore. Takimi u zhvillua në sallën “Black Box” në Akademinë...

TË FUNDIT

“Rinacimento” e Arben Golemit, ekspozita e ardhshme në New York

Piktori Arben Golemi ka hapur ekspozitën e re të titulluar Rilindja duke sjellë për publikun tablotë e kryeqyteteve më të njohura në botë. Për...

Yzeri: Rama performancë të shkëlqyer në OKB, tërhoqi vëmendjen

Analisti Ilir Yzeiri tha se kreu i qeverisë Edi Rama, kishte një performancë të jashtëzakonshme në Këshillin e Sigurimit, ditën e djeshme. Në një intervistë...

PD prezanton propozimet për Reformën zgjedhore/ Basha: Të sjellim standard europian

Partia Demokratike e drejtuar nga Lulzim Basha ka prezantuar këtë të enjte propozimet për reformën zgjedhore. Takimi u zhvillua në sallën “Black Box” në Akademinë...

Projektligji për shtetësinë/ Balla: Qytetarët e Kosovës mos të testohen për gjuhën

Ministri i Mbrojtjes Taulant Balla teksa po diskutohej për projektligjin e dhënies së nënshtetësisë  tha se nuk do duhet të jetë e nevojshme të...

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten. Orlin...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×