English

Mjekja: Nanoplastika sjell akne, fryrje dhe ndikon te cilësia e spermës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Toksikologia, Suela Xhufi tha në “Good Morning Albanians”, se nuk ka shenja specifike me të vilat mund  të dallohet se një person ka plastikë në trup.

- Advertisement -

Megjithatë ajo tregoi se disa prej shenjave më të dukshme të intoksikimit, janë shtimi i  akneve, ulja e cilësisësë spermës te meshkujt, apo fryrja e trakti gastrointestinal te femrat.

“E kemi te rrobat e najlonit, te pasta e dhëmbëve, disa produkte të scurb për të hequr qelizat e vdekura. Të gjitha këto i gjejmë pjesë të organizmit që qeliza merr në mikronano të vogla. E dhe pse ajo nuk ka një ndikim direkt toksik, e ka kronik, se duke qendruar në qelizë ajo vepron si hormon dhe ndikon në çrregullimet hormonale.

Nanoplasdtika në trup kuptohet pasi mund të kemi akne, meshkujt kanë ulje të cilësisë të spermës, femrat mund të kenë fryrje,. mund të kemi ulje të imunitetit, infeksione, lëkura nuk është e shëndetshme. I gjithë organizmi në vetvete,  duke patur këtë lloj niveli të lartë të plastikës është i intoksikuar. Nuk ka shenja specifike që ne mund të themi, po ti ke plastikë”,-tha mjekja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?