Mjekja: Simptomat e veshkave shfaqen pasi janë dëmtuar mbi 90 %

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekja nefrologe, Marsida Duli thotë se simptomat e veshkave shfaqen pasi janë dëmtuar mbi 90 %.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Duli tregoi disa nga sëmundjet që prekin veshkat.

“Veshka është e ndjeshme edhe nga shumë patologji të tjera të njeriut, siç është diabeti, hipertensioni, sëmundjet kardiovaskulare. Të gjithë indicidët që vuajnë nga këto sëmundje, kanë një prekshmëri të lartë edhe të veshkës njëkohësisht. Ka një prekshmëri multi shumë anëshe, nga shumë patologji.

- Advertisement -

1 në 7 persona vuajnë nga sëmundjet e veshkës. Nëse nuk trajtohen, diagnostikohen në kohën e duhur, probabiltieti është që të përfundojnë në sëmundje kronike të veshkës. Kur themi 90% jemi “ok”, por simptomatika shfaqet në stade më të përparuara”, theksoi ajo.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sulmohet me raketa ruse një kopsht e një shkollë në Ukrainë

Një sulm me raketa ruse dëmtoi një kopsht fëmijësh dhe një shkollë në qytetin Kramatorsk në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore mbrëmjen e  të...

Pamjet e aksidentit të frikshëm bëhen virale, mjeti fluturon në ajër në autostradë

Një aksident i frikshëm automobilistik ka ndodhur pak ditë më parë në një autostradë në SHBA. Pamjet e aksidentit janë bërë virale në rrjet për shkak...

“100 mijë euro për çdo informacion”, policia zbardh dinamikën e sulmit në TCH

Në vijim të njoftimit të dhënë mëngjesin e datës 27.03.2023, për ngjarjen e ndodhur në Mëzez, ku është qëlluar me armë zjarri në drejtim...

TË FUNDIT

Sulmohet me raketa ruse një kopsht e një shkollë në Ukrainë

Një sulm me raketa ruse dëmtoi një kopsht fëmijësh dhe një shkollë në qytetin Kramatorsk në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore mbrëmjen e  të...

Pamjet e aksidentit të frikshëm bëhen virale, mjeti fluturon në ajër në autostradë

Një aksident i frikshëm automobilistik ka ndodhur pak ditë më parë në një autostradë në SHBA. Pamjet e aksidentit janë bërë virale në rrjet për shkak...

“100 mijë euro për çdo informacion”, policia zbardh dinamikën e sulmit në TCH

Në vijim të njoftimit të dhënë mëngjesin e datës 27.03.2023, për ngjarjen e ndodhur në Mëzez, ku është qëlluar me armë zjarri në drejtim...

Kapen me 10 kg heroinë në taksi, arrestohen dy vëllezërit shqiptarë në Greqi

Dy vëllezër shqiptarë, 29 dhe 34 vjeç janë arrestuar nga policia greke me akuzën për trafik droge. Arrestimi u bë gjatë një operacioni të Prokurorisë...

U kapën me 760 kg kokainë, arrestohen 21 persona në Itali, mes tyre shqiptari    

Një shqiptar është arrestuar në Itali, pasi akuzohet se është pjesë e një grupi kriminal të trafikut të drogës. Mediat italiane bëjnë me dije se...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×