English

Mjekja tregon “3 armiqtë” kryesorë të veshkave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekja nefrologe, Marsida Duli deklaroi se qyetetarët duhet të bëjnë kujdes me dietën ushqimore.

- Advertisement -

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Duli u shpreh se sasia e tepërt e kripës, sheqernave dhe yndyrnave, sjellin sëmundje që gjithashtu prekin edhe veshkat.

“Në fakt, këshillimi dhe edukimi shëndetësor lidhur me dietën ushqimore, është në përgjithësi për të gjithë popullatën. Duhet të kemi shumë kujdes dietën tonë ushqimore. Duhet të minimizojmë sasinë e kripës në dietën tonë, është faktor risku për hipertensionin, që është e dëmshme për veshkën.

Mund të përmendim sasinë e tepër të sheqernave, të yndyrnave. Ndikojnë gjithashtu në obezitetin”, theksoi ajo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×