Mln euro për censin, ministrja Ibrahimi: Kemi blerë tableta, kushton shumë sistemi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja Delina Ibrahimaj foli në lidhje me censin që do të realizohet këtë vit.

Në një intervistë për emisionin “Now” në  Euronews Albania, ajo theksoi se të dhënat do të përdoren për qëllime statistikore.

Ajo nënvizoi se censi ka kushtuar 16.9 milion euro për shkak se sistemi kushton shumë, ndërsa theksoi se ky do të jetë viti i fundit që INSTAT bën censin derë më derë.

- Advertisement -

“Të dhënat  e censit janë të dhëna që flasin për karakteristika ekonomike sociale, të familjes, ka të bëjë me të dhëna mbi bizneset. Këto të dhëna ruhen  nga ligji themeltar i statistikave zyrtare si dhe ruhen nga ligji i veçantë i censit. Kjo do të thotë  se të dhënat do të mbeten të anonimizuara dhe do të publikohen vetëm në formë të mbledhur. Të dhënat do të përdoren për qëllime statistikore.

Censi ka kushtuar 16.9 milion euro. Arsyeja pse ka kushtuar  kaq shumë është s e planifikohet që të jetë viti i fundit që INSTAT bën një cens të kësaj natyre të këtyre përmasave.  Baza e censit do të përdoret për të ndërtuar të gjithë regjistrat statistikor, dhe  censet në vazhdim do të bëhen me kampion dhe jo me dalje derë me derë. 55% e kësaj vlere do të paguhet nga buxheti i shtetit dhe pjesa tjetër është nga BE, ka financim nga ambasada suedeze dhe zviceriane”-tha ai.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

A është zgjerimi i BE realist? Analistët: Unioni duhet të reformohet

Është koha e zgjerimit. Ideja për ta bërë BE-në më të madh ka kapur momentin që nga nisja e luftës në Ukrainë. Ajo është...

Si fitohet lufta ndaj duhanit? Bëni kompanitë të paguajnë dhe më shumë

Nga Michelle Mitchell Duhani vret një person çdo pesë minuta në Mbretërinë e Bashkuar dhe është përgjegjës për rreth 150 raste të kancerit çdo ditë. Studiuesit vlerësojnë se 9.3...

Përplaset makina me motorin në Peshkopi, përfundojnë në spital 2 persona

Me datë 04.10.2023, rreth orës 15.00, në vendin e quajtur 'kryqëzimi i Bolonjës', në qytetin e Peshkopisë, është përfshirë në një aksident mjeti tip...

TË FUNDIT

A është zgjerimi i BE realist? Analistët: Unioni duhet të reformohet

Është koha e zgjerimit. Ideja për ta bërë BE-në më të madh ka kapur momentin që nga nisja e luftës në Ukrainë. Ajo është...

Si fitohet lufta ndaj duhanit? Bëni kompanitë të paguajnë dhe më shumë

Nga Michelle Mitchell Duhani vret një person çdo pesë minuta në Mbretërinë e Bashkuar dhe është përgjegjës për rreth 150 raste të kancerit çdo ditë. Studiuesit vlerësojnë se 9.3...

Përplaset makina me motorin në Peshkopi, përfundojnë në spital 2 persona

Me datë 04.10.2023, rreth orës 15.00, në vendin e quajtur 'kryqëzimi i Bolonjës', në qytetin e Peshkopisë, është përfshirë në një aksident mjeti tip...

Molliqaj: Jam kundër shpërnguljes dhe heqjes së serbëve nga Veriu, s’dua konflikt

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj tha në një intervistë për Euronews Albania se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është një çështje e padiskutueshme. Ai u...

Spahiu: Veriu mban me ujë dhe energji elektrike Kosovën, s’mund ta falim kurrsesi

Analisti Nexhmedin Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se Kosova nuk mund të falë kurrsesi Veriun duke qenë se ka resurset më...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×