English

Moska kërcënon Francën: Po dërgoi trupa në Ukrainë, përgjigja s’do të jetë politike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëse trupat franceze dërgohen në Ukrainë, Rusia do të marrë masa hakmarrëse që nuk do të jenë vetëm në nivel politik, tha zyrtari i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Artem Studenikov.

- Advertisement -

“Ju pyesni për reagimin tonë të mundshëm diplomatik, por është e qartë se, nëse realizohet një skenar i tillë, masat e reagimit do të jenë shumë jashtë planit politik. Pala franceze është paralajmëruar drejtpërdrejt për këtë disa herë”, tha Studenikov, i cili është drejtor i departamentit të parë evropian të Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse për RIA Novosti.

Diplomati rus vuri në dukje se megjithëse “retorika gjithnjë e më luftarake” e presidentit francez Emmanuel Macron nuk mbështetet gjerësisht nga aleatët në BE dhe NATO dhe se shumica e francezëve e refuzojnë atë, Moska nuk mund të mos i marrë seriozisht deklaratat e tilla.

Siç theksoi Studenikov, pjesëmarrja e Francës në armiqësitë në Ukrainë do ta bënte atë zyrtarisht palë në konflikt, gjë që do të rriste shumë rrezikun e një konflikti midis dy fuqive bërthamore në fushën e betejës, dhe në të njëjtën kohë, francezëve. Ushtria do të “bëhej një objektiv legjitim” i ushtrisë ruse, tha ai. Ai shprehu shpresën se “nëse jo arsyeja e shëndoshë, atëherë të paktën instinkti i vetëruajtjes” do të mbizotërojë në qarqet qeverisëse të Francës.

Në një mënyrë apo tjetër, ne jemi të gatshëm për çdo zhvillim”, përfundoi Studenikov.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha në fillim të majit se ai nuk përjashton mundësinë e dërgimit të trupave në Ukrainë nëse Rusia thyen vijën e frontit dhe se një kërkesë e tillë vjen nga Kievi. Sipas fjalëve të tij, “shumë vende të BE” u pajtuan me këtë qasje të Francës, transmeton RIA Novosti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?