English

Murgjit e “Farkës”: Lopën e kemi “nënë”, prandaj pimë vetëm qumështin e saj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të ftuar në emisionin “Real People” në Euronews Albania, këtë shtunë, ishin tre murgj të besimit Krishna, të cilët kanë zgjedhur zonën e Farkës në Tiranë për të jetuar përkohësisht.

- Advertisement -

Murgu Sankirtan Das i shpjegoi moderatorit Flor Gjini arsyet pse ata konsumojnë vetëm qumështin e lopës.

Sipas tyre trupi ka nevojë për proteina shtazore për të siguruar energjinë e nevojshme dhe mënyra më e mirë t’i marrësh në mënyrë të “qytetëruar” është duke konsumuar qumësht dhe duke mos ngrënë mish.

Ai tha se lopa konsiderohet si një nënë pasi ushqen me qumësht gjatë gjithë jetës njerëzit, ashtu sikurse bën nëna me të porsalindurit.

“Përgjithësisht për funksionimin e mirë të trupit nevojitet një proteinë me bazë shtazore, dhe mënyra më e qytetëruar është kur e merr nga kafshët duke mos i dëmtuar ato. Ky qumësht konsiderohet burim shumë i mirë dhe i konsiderueshëm i energjisë për njerëzit. Në fakt është gjak i përpunuar që e merr në mënyrë shumë humane. Me qumështin merr të njëjtat vlera sikur ha mish. Lopa është e konsideruar si mamaja jonë pasi na jep ne qumësht. Nëna jonë na ushqen me qumësht në fillimet e jetës sonë dhe më pas gjatë gjithë jetës ne ushqehemi nga lopët me qumësht”, tha ai.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?