Musliu: Në 2023 mund të rritet çmimi i biletës për transportin urban në Kosovë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtori i Drejtorisë së Shërbimeve Publike në Kosovë, Ilirik Musliu deklaroi se çmimi i biletës për transportin urban mund të rritet nga 40 cent që është aktualisht, në 50 cent.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Musliu u shpreh se rritja mund të bëhet në vitin 2023.

“Për momentin, 40 cent është bileta. Ç’është e vërteta, konsulentë të IBRD po kërkojnë që çmimi të rritet nga 40 në 50 cent. Për arsye të qarta, për shkak të inflacionit, por gjithashtu edhe rritjes së kostos së shpenzimeve. Jemi duke bërë diskutim, ka mundësi që në vitin 2023 mund të kemi një ngritje.

- Advertisement -

Ç’është e vërteta, vetëm bileta e transportit publik nuk është rritur deri më tani, të gjitha shërbimet e tjera, kosotoja e shërbimeve të tjera në kryqeytet janë rritur, ndaj gjatë vitit të arshshëm, është edhe një prej kushteve të IBRD që çmimi i biletës për transport publik prej 40 cent të jetë 50 cent”, theksoi ai.

Komuna e Prishtinës ka vendosur të marrë disa masa me qëllim të zvogëlimit të ndotjes së ajrit në ditët kur parashikohet që niveli i ndotjes do jetë i lartë.

Seniha Bajraktari,  zyrtare e Lartë për Ambientet dhe Menaxhere e Cilësisë së Mjedisit në Drejtorinë e Shërbimeve Publike ka bërë të ditur se në ditët me ndotje të madhe, transporti urban do jetë falas.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë takon Kurtin, në fokus të takimit situata në Veri

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Hovenier, ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë me kryeministrin Albin Kurti. Pas takimit ai ka dalë...

U kapën për vrasje në tentativë, jepet masa e sigurisë për 2 të rinjtë

Gjykata e Elbasanit shpalli sot masën e sigurisë arrest me burg për të arrestuarit Brikin Rusta, Emanuel Rrapushi të cilët u kapen për tentativë...

Svelça publikon videon e dhunimit të shqiptarëve: Shikoni ç’bën milicia fashiste

Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë Xhelal Svelça, ka publikuar videon e dhunimit të dy shqiptarëve në Mitrovicën e Veriut. Siç shihet në videon...

TË FUNDIT

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë takon Kurtin, në fokus të takimit situata në Veri

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Hovenier, ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë me kryeministrin Albin Kurti. Pas takimit ai ka dalë...

U kapën për vrasje në tentativë, jepet masa e sigurisë për 2 të rinjtë

Gjykata e Elbasanit shpalli sot masën e sigurisë arrest me burg për të arrestuarit Brikin Rusta, Emanuel Rrapushi të cilët u kapen për tentativë...

Svelça publikon videon e dhunimit të shqiptarëve: Shikoni ç’bën milicia fashiste

Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë Xhelal Svelça, ka publikuar videon e dhunimit të dy shqiptarëve në Mitrovicën e Veriut. Siç shihet në videon...

“Ushtria serbe nuk është zero, kujdes…”, Mediu: Rama duhet të ulet me Kurtin

Ish-ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu tha për Euronews Albania se nuk duhet të mendojmë se ushtria serbe në kufi me Kosovën është zero. Ai tha...

Ministrja e Ekonomisë: Pagat e muajit maj do të kalojnë siç ishin para reformës

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj, në një konferencë për mediat u shpreh se pagat e muajit maj do të kalojnë siç ishin. Ajo...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×