English

Naim Frashëri, personi që ka pasur një varrim për çdo regjim!

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Klejd Këlliçi shkrimtar, pedagog i Shkencave Politike tregoi në një intervistë për Euronews Albania detaje nga libri i tij “Një varrim për çdo regjim”, që tregon kronologjia e ndërtimit të shtetit shqiptar mbi konceptin e të vdekurit.

- Advertisement -

Këlliçi u shpreh se personaliteti që ka pasur një varrim të ri pas çdo regjimi është Naim Frashëri.

“Naim Frashëri ka kaluar para çdo regjimi, në çdo regjim rivarroset. Ai e ka pasur një varrim për çdo regjim. Merret në periudhën e monarkisë. Në vitet ‘40 ribëhet varri dhe kishte një elemente politike të fortë nga regjimi fashist. I shkatërrohet varri nga regjimi komunist dhe rivarroset diku afër kryeministrisë

Në vitin ‘78, për 100-vjetorin e Lidhjes shqiptare të Prizrenit rivarroste aty ku është sot”, tregoi Këlliçi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×