English

Ndrekaj: Kush dhuron gjak rregullisht preket më pak nga sëmundjet malinje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Blerta Ndrekaj, koordinatore e programit të Dhurimit Vullnetar të Gjakut, tha në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania se dhurimi i gjakut ka përfitime për shëndetin e personit që e kryen si proces.

- Advertisement -

Ndrekaj theksoi se i gjithë gjaku që dhurohet, zëvendësohet nga organizmi dhe është një proces i shëndetshëm.

Ajo tregoi se është vërtetuar se personat që dhurojnë periodikisht gjak preken më pak nga sëmundjet malinje në krahasim me njerëzit që nuk e bëjnë.

“I gjithë gjaku që dhurohet zëvendësohet nga organizmi, i bën mirë dhe është një proces i shëndetshëm. Dhuruesit periodikë të gjakut nuk vuajnë aq shumë nga sëmundjet malinje në krahasim me pjesën tjetër që nuk dhurojnë gjak. Mosha e lejuar për dhurimin e gjakut është nga 18-60 vjeç, personi që dhuron gjak duhet të ketë kaluar 1 vit nga një ndërhyrje kirurgjikale, 6 muaj nga procedurat e tatuazheve dhe ndërhyrjeve estetike”, tha Ndrekaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?