English

Ndryshimi i herësit dhe vota e diasporës, PS depoziton projektligjin e zgjedhores

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Partia Socialiste ka depozituar ditën e sotme në Kuvend një projektligj për ndryshimet zgjedhore, që adreson reflektimin e vendimeve të Gjykatës Kushtetuese, që janë detyrim për Kuvendin.

- Advertisement -

Sipas burimeve për Euronews Albania, bëhet me dije se propozimi i këtij projektligji është bërë në pamundësi të konsensusit me opozitën në grupin e dialogut.

Po ashtu bë projektligj përcaktohen modalitetet që e bëjnë të zbatueshme votën e emigrantëve që në zgjedhjet e ardhshme të vitit 2025.

Gjithashtu, në projektligj është edhe propozimi për formulën e re të përcaktimit të herësit në ndarjen e mandateve brenda partise/koalicionit. Herësi sipas formulës së re nuk do të jetë më i madh se 7000 vota.

Miratimi kërkon 84 vota. Kujtojmë se PS deri tani, pa opozitën ka arritur në 82 vota.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?