Xhaçka: Në 2023-shin mbahet në Tiranë samiti i Procesit të Berlinit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka dhe kryenegociatorja me Bashkimin Europian, Majlinda Dhuka dolën në një konferencë për shtyp këtë të shtunë, ku folën rreth objektivave për integrimin.

Xhaçka e cilësoi 2022-shin një vit me arritje të paprecedente në politikën e jashtme, ndërsa foli dhe për samitin e Berlinit, i cili këtë vit do të mbahet në Shqipëri.

“Edhe këtë vit Shqipëria kryeson Procesin e Berlinit dhe do të mirëpresë samitin e këtij viti të Procesit të Berlinit. Samitet në Tiranë në 2022 dhe 2023 janë shprehje e forcimit të rolit të Shqipërisë në rajon,” – u shpreh ministrja.

- Advertisement -

Ajo theksoi se kjo reflekton nxitjen e bashkëpunimit në rajon, ku sipas saj, Ballkani i Hapur luan një rol kyç.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

TË FUNDIT

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×