English

Në shtator u shtrenjtuan veshjet e qiratë, ushqimet njësoj si në gusht

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çmimet në muajin shtator kanë qenë në të njëjtat nivele me muajin gusht. Nivelin e tyre në tregje e ka matur Instituti i Statistikave, që raporton inflacionin 8.1%, ose 0.1% më shumë se në gusht.

- Advertisement -

Megjithatë, në shkallën aktuale, inflacioni është në nivelin e tij më të lartë jo vetëm gjatë këtij viti, por më shumë se një dekadë.

Në raport me muajin gusht, ushqimet duket se janë stabilizuar, dhe rritje të lehtë kanë pësuar qiratë, pijet alkoolike, veshjet e mobilet. Po ashtu, me çmim më të shtrenjtë janë shitur edhe artikujt shkollorë, nxitur nga kërkesa e shtuar për këto artikuj.

Nga ana tjetër, çmimet në transport, për shitblerje makinash apo shërbime te mekaniku, kanë pësuar ulje.

Institucionet parashikojnë rritje të mëtejshme për muajt në vazhdim, e cila pritet të ndalet në fund të vitit të ardhshëm.

Për qeverinë, rritja e çmimeve në tregjet tona ndikohet nga faktorë të jashtëm, ndërsa me nivelin mesatar vjetor 6.5%, vendi ynë ka inflacionin më të ulët në rajon.

Paketat e ndihmës, janë argumenti kryesor pse vendi ynë ka këtë shkallë inflacioni.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?