Nëse vdes kryetari si regjistrohet partia? Analisti tregon absurdin e Celibashit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Alban Daci, komentoi situatën në PD, e cila ende nuk është regjistruar në zgjedhjet e 14 majit.

Vendimin e Ilirjan Celibashit, Daci e konsideroi absurd ndërsa solli dhe një shembull duke thënë se si do të procedohej në regjistrimin e një partie nëse kryetari saj vdes 24 orë para se partia të regjistrohet.

Këtë e tha në një intervistë për Euronews Albania, ndërsa shtoi se nuk ka asnjë dyshim që PD do të regjistrohet në zgjedhje.

- Advertisement -

“Kriza në Pd nisi si krizë personale, përfundoi në krizë politike dhe aktualisht që po flasim jemi në një diskurs të mirëfilltë politikë.

Po në rast se 24 orë para se të regjistrohet një parti politike kryetari i saj vdes në një aksident tragjik, si do të procedohej me regjistrimin e kësaj partie politike. PD sipas regjistrit, Basha është kryetar de jure, dhe Basha e ka deleguar kompetencën e tij përderisa ka dhënë një dorëheqje.

Të gjithë presidentët e vendeve demokratike nuk parashikojnë zgjedhje. KQZ nuk ka asnjë lloj kompetence që të interpretojë vendimet e gjykatës. Vendimet e Gjykatës janë detyrimisht të zbatueshme. Unë nuk kam asnjë lloj dyshimi që PD do të regjistrohet në zgjedhje.  Ajo që ne na shqetëson është se sa do të jetë në gjendje PD-ja të rigjejë kauzat politike të saj.”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kosova nxjerr rezolutë për hetimin ndërkombëtar të sulmeve në Banjskë

Kuvendi i Kosovës e ka miratuar të enjten një rezolutë, e cila e dënon sulmin ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator në Banjskë...

Ndahet nga jeta aktori i Harry Poter, Michael Gambon ishte 82 vjeç

Aktori Michael Gambon është ndarë nga jeta  këtë të enjte. Lajmin e ka bërë të ditur familja e tij e cila ka zbuluar se...

Girona e pamposhtur në Spanjë, merr kryesimin e kampionatit

Kampionati spanjoll ka një udhëheqëse të re dhe ajo është Girona e cila në 7 javë të luajtura ka grumbulluar 19 pikë. Edhe në...

TË FUNDIT

Kosova nxjerr rezolutë për hetimin ndërkombëtar të sulmeve në Banjskë

Kuvendi i Kosovës e ka miratuar të enjten një rezolutë, e cila e dënon sulmin ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator në Banjskë...

Ndahet nga jeta aktori i Harry Poter, Michael Gambon ishte 82 vjeç

Aktori Michael Gambon është ndarë nga jeta  këtë të enjte. Lajmin e ka bërë të ditur familja e tij e cila ka zbuluar se...

Girona e pamposhtur në Spanjë, merr kryesimin e kampionatit

Kampionati spanjoll ka një udhëheqëse të re dhe ajo është Girona e cila në 7 javë të luajtura ka grumbulluar 19 pikë. Edhe në...

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×