Nesho: Zgjedhja e Presidentit, sfidë edhe për ndërkombëtarët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-diplomati Agim Nesho thotë se opozita duhet të mendohet mirë përpara se të përfshihet në procesin për zgjedhjen e presidentit të ri, pasi kryeministri Edi Rama zotëron të gjithë skenën politike.

Në emisionin “Now” në “Euronews Albania”, Nesho u shpreh se zgjedhja e presidentit, paraqet edhe një sfidë për komunitetin ndërkombëtar.

“Një problem që ka opozita, është që duhet të negociojë me një njeri që zotëron skenën politike dhe po luan? Opozita duhet të mendojë mirë se çfarë do të ofrojë dhe çfarë do të kërkojë nga ky proces. Sfida më e madhe në këtë çështje është komuniteti ndërkombëtar. Ata ambasadorë të cilët kanë pasur protagonizëm dhe janë futur në zgjedhjet e institucionet shqiptare. A do ta lejojnë Shqipërinë që të vazhdojnë edhe pa institucionin e fundit, atë të presidentit për të vendosur balancën?”, tha ai.

- Advertisement -

Sipas Neshos, ndërhyrja e ndërkombëtarëve duke mos njohur dekretin e presidentit Ilir Meta, i cili dekretoi 12 tetorin si datë për zgjedhjet lokale të vitit 2019, e çoi Shqipërinë në një disbalancë totale.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×