English

Nga tharja e gojës te zbardhja e gjuhës, mjeku tregon shenjat e dëmtimit të mëlçisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku nutricionist Luçiano Bardhi ka treguar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews disa nga shenjat e mosfunksionimit normal të mëlçisë.

- Advertisement -

Bardhi tha se nga mosfunskionimi i mëlçisë gjuha bëhet e bardhë, goja qëndron e thatë, lëkura qëndron e thatë dhe thonjtë thyhen shpejt.

Ai shtoi gjithashtu se mosfunksionimi normal i mëlçisë nuk jep dhimbje në fillim.

“Mëlçia ka disa hapa, është ajo që quhet pjesa e një faze ku manifestohet. Sepse mëlçia nuk jep dhimbje në fillim. Shenja mund të japë, jep një lëkurë të thatë, buzët qëndrojnë të thata, goja qëndron e thatë, thatësira e gojës është e vazhdueshme, gjuha bëhet e bardhë.

Sepse nga mosfunksionimi i duhur i mëlçisë bëhet edhe toksiciteti, reduktimi i zinkut, ulja e mineraleve, reduktimi i lëngjeve të pankreasit, thonjtë thyhen shpejt, lëkura thahet. Anash thonjve formohen acarime të lëkurës”, tha Bardhi.

LEXONI GJITHASHTU:

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?