Niset karvani me 21 autobusë për largimin e qytetarëve nga Mariupoli

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një karvan me 21 autobusë u larguan të hënën nga Zaporizhia drejt qytetit të rrethuar të Mariupolit, ku rreth 350 mijë persona janë bllokuar prej javësh.

Me ndërprerjen e bombardimeve, kjo autokolonë e udhëhequr nga Kryqi i Kuq Ndërkombëtar synon të kthehet me të gjithë personat e bllokuar, që kanë mbetur pa ujë dhe elektricitet.

Ndërsa luftimet në rrugët e Mariupolit intensifikohen, në Kharkiv, rreth 300 kilometra në veri, disa qindra ushtarë dhe vullnetarë janë vendosur në gatishmëri për të zmbrapsur ofensiva të mundshme ruse.

- Advertisement -

Frika ndërthuret me kurajën në çdo segment të pikës së kontrollit. Një oficer ukrainas tregon se si i shpëtoi bombardimit rus.

“Ishte vërtet e frikshme. Zhurma ishte shurdhuese, por bodrumi më mbrojti. Nuk mund t’jua përshkruaj me fjalë ndjenjat e mia dhe frikën që kisha për familjen time”, tha një oficer ukrainas.

Rusët bombardojnë Kharkivin prej javësh, por ende nuk kanë arritur ta rrethojnë plotësisht qytetin. Sulmi i fundit la të paktën 5 të vdekur.

Në një zonë që u ka shpëtuar bombardimeve, Moska ka ndërmarrë një tjetër fushatë, që ka të bëjë më shumë me konsumin vendas.

Ushtarët rusë janë parë duke shpërndarë ndihma humanitare banorëve të një qyteti në rajonin e Kharkivit.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

TË FUNDIT

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×