Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë që paraqet një shtrëngim shtesë të masave ndaj këtij vendi për shkak të luftës në Ukrainë.

Ndalimi zbatohet vetëm për automjetet me më pak se nëntë vende dhe parashikon disa përjashtime, si në rastet e emergjencave humanitare. 

Norvegjia dhe Rusia ndajnë një kufi tokësor prej 198 kilometrash në veriun e largët, si dhe pikëkalimin kufitar Storskog-Boris Gleb, i cili, brenda Zonës Ekonomike Evropiane, që përbëhet nga BE-ja, Norvegjia, Islanda dhe Lihtenshtajni, është kalimi i fundit. e hapur për rusët me viza turistike.

- Advertisement -

Shefi i diplomacisë norvegjeze, Aniken Huitfeldt, tha se Norvegjia qëndron pranë aleatëve të saj në përgjigje të luftës që po bën Rusia në Ukrainë dhe shtoi se është e rëndësishme që sanksionet të jenë efektive. Norvegjia nuk është anëtare e BE-së, por ka pranoi pothuajse të gjitha sanksionet që Brukseli ka vendosur që nga sulmi rus në Ukrainë më 24 shkurt 2022.

Disa vende të BE-së në kufi me Rusinë, si Finlanda, Estonia, Letonia, Lituania dhe Polonia, tashmë kanë mbyllur kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi, në përputhje me rekomandimet e Komisionit Evropian.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

TË FUNDIT

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×