English

Odeta Barbullushi: Elementët që duhet të plotësojë Shqipëria për t’u bërë pjesë e BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këshilltarja e kryeministrit, Odeta Barbullushi tregoi për “Barometri” në Euronews Albania elementët që duhet të plotësojë Shqipëria për t’u bërë pjesë e Bashkimit Europian.

- Advertisement -

Ajo sqaroi se deri në nëntor të vitit 2023 do të ndodhë përfundimi i vlerësimit dypalësh të legjislacionit.

“E dytë që mendoj është shumë e rëndësishme dhe që niset edhe nga vendimi i këshillit në mars të këtij viti që i dha për detyrë Komisionit Europian të shohë mënyrat se si rajoni i Ballkanit Perëndimor mund të integrohet në mënyrë sektoriale dhe graduale,” – u shpreh Barbullushi.

Këshilltarja e kryeministrit shtoi se nxitja e mëtejshme dhe fuqizimi i arsimit, apo rritja e buxhetit për asistencën në fushën e sigurisë energjitike janë disa nga elementët që duhen plotësuar për të finalizuar anëtarësimin në union.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?