Pacientët e vegjël në Legoland, mjekja: Udhëtimi ndihmon terapitë mjekësore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre pacientët e vegjël të shërbimit të Onkohematologjisë në pediatri bënë një udhëtim fantastik.

Parku i Lodrave Legoland në qytetin Bilund të Danimarkës mirëpriti vogëlushët në një ambient shumë argëtues.

Për 4 ditë fëmijët patën mundësi të shijonin pushimet së bashku me familjen e tyre.

- Advertisement -

Kjo eksperience e paharrueshme për ta u mundësua nga Aeroporti Nënë Tereza.

Prof. Dr. Anila Godo, shefe e shërbimit të Onkohematologjisë në pediatri shpejgon si lindi bashkëpunimi për realizimin e këtij udhëtimi.

“U ideua dhe u mundësua krejtësisht nga aeroporti i Rinasit. Erdhën një ditë përfaqësuesit e aeroportit dhe na propozuan këtë ide shumë të bukur që kishte të bënte me një udhëtim 4 ditor, për 3-4 pacientë tanë se të zgjidhnim ne, në një qytet të vogël të Danimarkës. Ku ka një park të madhe lodrash që quhet Legoland. E bukura ishte që këto fëmijë propozoheshin që të shkonin bashkë me familjen, me prindërit, me një vëlla, me një motër. Ne zgjodhëm 3 fëmijë, me patologji të ndryshme. Një me talasemi, hemofili dhe një me leucemi. Ishte dhe e vështirë duhet të zgjidhje fëmijë që ishin mirë në këto momente nga shëndeti, që të mund të udhëtonin dhe të gëzonin këtë udhëtim të bukur. U pranua që të shoqëroheshin dhe nga një personel”, tha Godo.

Nisma të tilla humanitare nuk janë vetëm zbavitës për fëmijët, por e gjithë kjo ndihmon në terapitë e tyre mjekësore tregon Anila Godo.

Projekte të tilla do të përsëriten sërish për fëmijët, duke ju dhuruara atyre një botë me më shumë ngjyra.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×