English

Paga 900 € pas korrikut/ Buxheti indekson dhe për pensionet, ndihmohet sektori fason

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pagat në administratë do të rriten nga muaji korrik. Lajmi njoftohet nga ministri Ervin Mete, i cili flet edhe për indeksimin e pensioneve.

- Advertisement -

Paga mesatare 900 euro në muaj, është një objektiv që do të arrihet brenda këtij viti për punonjësit në shtet. Kjo deklaratë e ministrit të financave, Ervin Mete pasohet edhe me vendimin për indeksimin e pensioneve.

Për ministrin Mete, ndryshimet në buxhetin e këtij viti synojnë të mbështesin edhe sektorin fason, i cili për më shumë po  përjeton krizë nga zhvlerësimi i euros në kursin e këmbimit.

Me Aktin Normativ të prezantuar në parlament, të ardhurat për vitin 2024, arrijnë 28.2% e PBB-së, që përbën nivelin më të lartë historik të synuar, ndërsa  Sa i përket shpenzimeve publike, për vitin 2023, ato arritën afro 675 miliardë lekë, me një realizim 95.6% sipas planit vjetor të ndryshuar me aktin normativ të dhjetorit,” nënvizoi Mete.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?