Paralajmëron Putin: Do të ketë pasoja të rënda nëse çmimi i naftës ruse kufizohet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përpjekjet e disa vendeve perëndimore për të vendosur kufizime në çmimet e naftës ruse mund të çojnë në pasoja të rënda për tregun global të energjisë, tha presidenti rus Vladimir Putin në një bisedë telefonike me kryeministrin irakian Mohammad al-Sudani, njoftoi sot shërbimi për shtyp i Kremlinit.

“U diskutuan përpjekjet e disa vendeve perëndimore për të vendosur kufizime në çmimin e naftës së papërpunuar nga Rusia. Vladimir Putin vuri në dukje se veprime të tilla janë në kundërshtim me parimet e marrëdhënieve të tregut dhe ka shumë të ngjarë të çojnë në pasoja të rënda për tregun global të energjisë”, thuhet në një deklaratë nga Kremlini, raportoi agjencia TASS.

Thuhet se Putin dhe Al Sudani në bisedë kanë dhënë një vlerësim pozitiv për aktivitetet në kuadër të marrëveshjes OPEC+.

- Advertisement -

Dy liderët diskutuan edhe për situatën në veri të Irakut, ndërsa gjatë shkëmbimit të mendimeve në lidhje me përshkallëzimin e tensioneve në veri të vendit, Kremlini deklaroi se Putin avokoi për zgjidhjen e çështjeve të reja me mjete politike dhe diplomatike.

Gjithashtu, Putin vuri në dukje marrëdhëniet konstruktive dhe miqësore midis Moskës dhe Bagdadit, ndërsa palët theksuan bashkëpunimin tradicionalisht miqësor dhe konstruktiv midis Rusisë dhe Irakut, duke shprehur vendosmërinë e tyre për të vazhduar forcimin e marrëdhënieve në fusha të ndryshme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

KFOR thirrje protestuesve: Shmangni dhunën

Ushtarët e KFOR-it të Komandës Rajonale-Lindje nga Kompania Italiane, kanë qëndruar në Leposaviç, gjatë gjithë javës, duke ofruar siguri për të gjithë qytetarët atje. Ata...

EMRAT| Kush është 24-vjeçari që mbyti nënën në Përmet?

Mbrëmjen e kësaj të shtune në Përmet, Albi Muhollari ka mbytur nënën e tij, Zeniate Muhollari. Autori i ngjarjes së rëndë, sipas informacioneve paraprake nga...

E trishtë| Rrëzohet në trotuar, ndërron jetë gruaja në Kavajë

Një 83-vjeçare nga Polanda ka humbur jetën pasi është rrëzuar në trotuar. Ngjarja ka ndodhur këtë të shtunë në afërsi të një hoteli te Mali...

TË FUNDIT

KFOR thirrje protestuesve: Shmangni dhunën

Ushtarët e KFOR-it të Komandës Rajonale-Lindje nga Kompania Italiane, kanë qëndruar në Leposaviç, gjatë gjithë javës, duke ofruar siguri për të gjithë qytetarët atje. Ata...

EMRAT| Kush është 24-vjeçari që mbyti nënën në Përmet?

Mbrëmjen e kësaj të shtune në Përmet, Albi Muhollari ka mbytur nënën e tij, Zeniate Muhollari. Autori i ngjarjes së rëndë, sipas informacioneve paraprake nga...

E trishtë| Rrëzohet në trotuar, ndërron jetë gruaja në Kavajë

Një 83-vjeçare nga Polanda ka humbur jetën pasi është rrëzuar në trotuar. Ngjarja ka ndodhur këtë të shtunë në afërsi të një hoteli te Mali...

Ish-prokurori për arrestimin e zyrtares: Raportuan te Rama që po kapim njeriun tuaj

Ish-prokurori Eugen Beci komentoi për “Review” në Euronews Albania arrestimin e sekretares së Përgjithshme të ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro dhe punonjëses Laura Sheto. Sipas...

Avokati: Cili është fati i keq i Saimir Tahirit për të marrë pafajësinë

Avokati Jordan Daci komentoi nga studio e emisionit “Revieew” në Euronews Albania, mundësitë që ish-ministri i Brenshëm Saimir Tahiri të fitojë pafajësinë në Gjykatën...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×