English

Pas sulmit në Moskë, Franca ngre alarmin kundër terrorizmit në nivelin më të lartë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Franca ka ngritur në maksimum nivelin e vigjilencës së planit anti-terrorist Vigipirate pas sulmit vdekjeprurës në Moskë, për të cilin mori përgjegjësinë ISIS. Lajmin e bëri të ditur kryeministri Gabriel Attal pas një takimi në pallatin Elysee në Paris mbrëmjen e së dielës.

- Advertisement -

“Pas sulmit në Moskë, këshilli i mbrojtjes dhe sigurisë u mblodh nga presidenti në Pallatin Elysee sonte. Duke marrë parasysh pretendimet për sulmin nga Shteti Islamik dhe kërcënimin me të cilin përballet vendi ynë, ne kemi vendosur të rrisim nivelin tonë të kërcënimit terrorist në nivelin më të lartë të mundshëm – emergjencën e sulmit”, ka shkruar ai.

Sistemi i alarmit për terror në Francë ka tre nivele dhe niveli më i lartë aktivizohet në vazhdën e një sulmi në Francë ose jashtë saj ose kur një kërcënim i njërit konsiderohet të jetë i pashmangshëm.

Ai lejon masa të jashtëzakonshme sigurie, siç janë patrullimet e shtuara nga forcat e armatosura në vende publike si stacionet e trenave, aeroportet dhe objektet fetare.

Franca është goditur vazhdimisht nga sulme vdekjeprurëse xhihadiste, duke përfshirë masakrën e sallës së koncerteve Bataclan në vitin 2015, në të cilën ekstremistët hapën zjarr ndaj pjesëmarrësve të koncertit dhe mbajtën pengje për orë të tëra.

Vendi ishte tashmë në gatishmëri të lartë sigurie përpara Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike të Parisit këtë vit, të cilat pritet të tërheqin miliona vizitorë në vend.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?