Paskal Milo zbulon letrën personale të shqiptarit për Adolf Hitlerin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Historian Paskal Milo ka zbuluar në emisionin Now në Euronews Albania se si një shqiptar i kishte dërguar letër Adolf Hitlerit.

Sipas Milos, divizioni nazist ‘Skënderbej’ është krijuar me këmbënguljen disa mujore të lidhjes së dytë shqiptare të Prizrenit, madje Bedri Pejani i ka shkruar edhe letër Hitlerit ku i propozon krijimin e dy divizioneve shqiptare për t’i vënë krah nazistëve.

“Ka edhe letra të udhëheqjes së kësaj Lidhjeje dërguar Hitlerit në të cilën kërkojnë dhe marrin përsipër, madje edhe Bedri Pejani i ka shkruar letër Hitlerit ku i thotë që ne jemi gati të ndërtojmë dy divizione me shqiptarë për t’i vënë përkrah jush. Bedri Pejani i drejton letër Hitlerit dhe ka një debat në hierarkinë naziste se u kundërshtua. Madje, drejtuesi Noi Baher kur e pyesin nga Berlini thotë lërë se ai është budalla dhe e mënjanuan se bënte propozime të marra”, tha Milo.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×