‘Pavarësia e Kosovës, një realitet’, analisti serb: 5 vendet e BE-së duhet ta njohin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti serb, Dushan Janiç deklaroi se pavarësia e Kosovës është një realitet dhe se 5 vendet e Bashkimit Evropian që ende nuk e kanë njohur, duhet ta bëjnë diçka të tillë.

Në një intervistë për Euronews Albania, Janiç u shpreh se mos njohja e pavarësisë nga këto 5 vende, tregon se Bashkimi Evropian nuk mund të dalë në një zë të vetëm për Kosovën.

“Sa i takon mos njohjes së Kosovës nga vendet e Bashkimit Evropian, që refuzojnë ta pranojnë atë, është një sinjal nuk mund të dalë në një zë të vetëm për të ardhmen e Kosovës. Por nuk është ky rreziku që i kanoset sot Ballkanit. Njohja e realitetit do ishte pozitive për Serbinë, do të ishte fakti që Republika e Kosovës.

- Advertisement -

Do të ishte mirë që vende si Rumania dhe Sllovakia të rishikonin qasjen e tyre kundrejt Kosovës. Gjithashtu, Evropa sot është e shqetësuar edhe nga lufta në Ukrainë, është edhe skenari i luftës së Ukrainë që mund të nxisë, stimulojë skenare të ngjashme në zona të tjera”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkelën rregullat e qarkullimit rrugor, gjobiten mbi 12 mijë shoferë

12 607 drejtues automjetesh janë gjobitur pasi kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor. Policia bën me dije se kontrollet janë fokusuar kryesisht te ata drejtues...

Rama: Çmimet e “Internetit Roaming” janë ulur deri në 99%

Nga data 1 Tetor e këtij viti, çmimet e “Internetit Roaming” mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor janë ulur mesatarisht deri në 99%. Këtë lajm e...

Papa sugjeron se Kisha Katolike mund t’i bekojë lidhjet mes së njëjtës gjini

Papa Françesku ka sugjeruar se ai mund të jetë i hapur që ta bekojë lidhjen e personave të gjinisë së njëjtë në Kishën Katolike. Duke...

TË FUNDIT

Shkelën rregullat e qarkullimit rrugor, gjobiten mbi 12 mijë shoferë

12 607 drejtues automjetesh janë gjobitur pasi kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor. Policia bën me dije se kontrollet janë fokusuar kryesisht te ata drejtues...

Rama: Çmimet e “Internetit Roaming” janë ulur deri në 99%

Nga data 1 Tetor e këtij viti, çmimet e “Internetit Roaming” mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor janë ulur mesatarisht deri në 99%. Këtë lajm e...

Papa sugjeron se Kisha Katolike mund t’i bekojë lidhjet mes së njëjtës gjini

Papa Françesku ka sugjeruar se ai mund të jetë i hapur që ta bekojë lidhjen e personave të gjinisë së njëjtë në Kishën Katolike. Duke...

“T’i fusin një shpullë gruas, nuk është problem për shqiptarët”-avokat Alimadhi

Avokati Gentian Alimadhi  tha për “Good Morning Albanians” se duke punuar si avokat në Itali si është hasur me raste të ndryshme të dhunës...

BE shqyrton rrezikun nga përdorimi i katër teknologjive si armë lufte

Komisioni Evropian do të shqyrtojë rrezikun që paraqet përdorimi i katër teknologjive kritike si armë lufte, mes tyre gjysmëpërçuesit dhe inteligjenca artificiale. Blloku do...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×