PD prezanton propozimet për Reformën zgjedhore/ Basha: Të sjellim standard europian

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Partia Demokratike e drejtuar nga Lulzim Basha ka prezantuar këtë të enjte propozimet për reformën zgjedhore.

Takimi u zhvillua në sallën “Black Box” në Akademinë e Arteve, ku kryetari i PD përmendi edhe një herë dy nga pikat më të rëndësishme të cilat do krijojnë mundësinë për të pasur sipas tij zgjedhje më të lira dhe të ndershme, listat e hapura dhe vetingu i politikanëve. Basha tha se ka ardhur koha që zgjedhjet në shqipëri të jenë të standardeve europiane dhe listoi një sërë pikash ku duhet të bazohen ndryshimet në Reformën Zgjedhore.

“Për PD, kjo nuk është thjeshtë vetëm një mundësi për të trajtuar problemet e bëra mullar nga zgjedhjet e kontestuara, por edhe një mundësi për të shtrirë horizontin drejt një kushtetute të re. Një kushtetute të re horizonti i të cilës duhet të përmbledhë jo vetëm ndryshimet e bëra në këtë vend, por horizontin e shpresës dhe të pritshmërive të famijeve shqiptare, të prindërve shqiptarë dhe mbi të gjtiha të rinisë shqiptare. Kjo është një punë e jashtëzakonshme e cila kërkon mbi të gjitha vullnet politik. Sot ne do të qendrojmë te një nga stacionet e domosdodhme për çlirimin e demokracisë dhe të politikës shqiptare”.

- Advertisement -

Propozimet e PD për Reformën Zgjedhore janë:

  1. Lista të hapura

Votuesit të kenë mundësi të zgjedhin vetë deputetin, jo kryetari

  1. Vetting për politikanët

Pastrim i politikës nga të korruptuarit dhe personat me lidhje kriminale

  1. Barazia e votës

Numri i votuesve për mandat deputeti të jetë i njëjtë në të gjithë vendin

  1. Vota e diasporës

Shqiptarët që jetojnë jashtë vendit, të kenë mundësi të votojnë në zgjedhje nga aty ku jetojnë

  1. President nga populli

Presidenti të zgjidhet drejtpërdrejt nga populli

  1. Fund imunitetit nga ndjekja penale

Asnjë imunitet për parlamentarët dhe qeveritarët që hetohen nga SPAK

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×