English

Pedagogët paralajmërojnë protestë kombëtare nesër, kërkojnë mbështetjen e studentëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sindikata e pedagogëve përshkallëzon bojkotin, ku nesër do të zhvillojnë një protestë kombëtare.

- Advertisement -

Pedagogët kërkojnë edhe prezencën e studentëve në këtë protestë, e cila do të zhvillohet para godinës së Korpusit Qendror të Universitetit Politeknik.

“Nesër, në datë 20 tetor 2022, ora 11:00 do të zhvillohet protesta kombëtare në formën e bojkotit total, përpara godinës së Korpusit Qendror të Universitetit Politeknik, ku do të marrin pjesë të gjitha universitetet publike në vend. Ftojmë edhe studentët të japin mbështetje me prezencën e tyre. Le të jemi të gjithë bashkë në këtë hapësirë akademike”, thuhet në njoftim.

Prej disa ditësh pedagogët janë ngritur në protestë, ku kërkojnë rritje të pagave. Në lidhje me kërkesën e tyre, kryeministri Edi Rama u shpreh një ditë më parë se nuk e mbështet këtë protestë.

Në fjalën e tij me rektorët e univesiteteve private dhe publike në vend, ai tha se koha kur qeveria rrit pagat në mënyrë uniformë sepse e kërkojnë sindikatat, ka mbaruar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×