Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës.

Koordinatori për komunikime strategjike në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, John Kirby deklaroi për gazetarët se Uashingtoni po e vëzhgon prezencën ushtarake serbe, por qëllimin e këtij veprimi nuk mund ta thonë tani.

“Ne do të monitorojmë dislokimin e madh serb përgjatë kufirit me Kosovën. Ne i bëjmë thirrje Serbisë të tërheqë forcat nga kufiri dhe të vazhdojë të ulë tensionet”, tha Kirby.

- Advertisement -

Për sulmin e 24 shtatorit, zyrtari i lartë amerikan theksoi se kishte “një nivel të lartë të sofistikimit se nuk duket se “ishte një grup personash që u mblodhën dhe vendosën” të sulmonin.

Ndërkohë Mbretëria e Bashkuar po reagon në terren duke dërguar në Kosovë një komandë të njohur si “Tigrat”.

“Për shkak të situatës aktuale në Kosovë, ne i kemi transferuar NATO-s komandën e Batalionit të Parë të Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit – një forcë rezervë për Forcën Kosovare të NATO-s (KFOR) – në mënyrë që të mund të ofrojë mbështetje nëse kërkohet.”

Edhe Gjermania reagoi ashpër ndaj krahasimit që Beogradi po i bën vrasjes së policit të Kosovës me vrasjen e terroristëve serbë. Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme gjermane u shpreh se “është irrituese të shohësh se si presidenti serb “deklaron se fajtorët janë viktima”.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Njihej si krahu i djathtë i Rexhepit, kush është Remzi Azemi që u prangos për vrasje

Të tjera detaje kanë dalë lidhur me shtetasin Remzi Azemi, i arrestuar ditën e sotme në Maqedoninë e Veriut, pasi akuzohet për vrasjen e...

Futbollist shqiptar në akademinë e PSG. Anersi Vaka rrëfen ëndrrën e tij…

Të luash në një skuadër evropiane është ëndrra e çdo të riu shqiptar që është rritur me pasionin për futbollin. Njëri prej tyre është...

Arsenali 5 pikë para vendit të dytë. Në mbrëmje përballja, Man Utd-Chelsea

11 ndeshje të fituara në 15 javë kampionat, Arsenali duket se është sërish një pretendent për fitimin e titullit kampion në Angli. Topçinjtë regjistruan një...

TË FUNDIT

Njihej si krahu i djathtë i Rexhepit, kush është Remzi Azemi që u prangos për vrasje

Të tjera detaje kanë dalë lidhur me shtetasin Remzi Azemi, i arrestuar ditën e sotme në Maqedoninë e Veriut, pasi akuzohet për vrasjen e...

Futbollist shqiptar në akademinë e PSG. Anersi Vaka rrëfen ëndrrën e tij…

Të luash në një skuadër evropiane është ëndrra e çdo të riu shqiptar që është rritur me pasionin për futbollin. Njëri prej tyre është...

Arsenali 5 pikë para vendit të dytë. Në mbrëmje përballja, Man Utd-Chelsea

11 ndeshje të fituara në 15 javë kampionat, Arsenali duket se është sërish një pretendent për fitimin e titullit kampion në Angli. Topçinjtë regjistruan një...

Ministri Hasani niset drejt Brukselit, Samiti ku pritet të marrë pjesë

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, është nisur drejt Brukselit, ku ditën e nesërme, më datë 7 dhjetor, do të marrë...

“Turqia drejt izolimit”, zyrtari i BE: Erdogan të ulë tonet, jo gjuhë të vrazhdë

Retorika e drejtuesve të shtetit turk për vendet fqinje ka rritur shqetësimet në Bashkimin Evropian. Raportuesi për Turqinë në Parlamentin Evropian, NACHO AMOR tha...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×