Përmbytjet dëmtojnë urat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vërshimi i lumit Kir dhe Drin në Shkodër këtë vit vuri këmbanën e alarmit për gjendjen në të cilën ndodhen urat, objekte këto shumë të rëndësishme për lidhjen e Shkodrës me qytetet e tjera.

Për ish-drejtuesen e ARRSH-së dhe inxhinieren me eksperiencë Zenepe Dibra, pas një inspektimi në shtratin e lumit Kir mbi të cilën ngrihet ura e Bardhajve, gjendja është alarmante.

Përmbytjet e shkaktuara nga vërshimi i ujërave shkaktuan shembjen e urës së vjetër të “Bahçallëkut”, një urë monument me një histori qindra vjeçare.

- Advertisement -

Specialistja thotë se mungesa e mirëmbajtjes shkaktoi shembjen.

Shkëputja e pjesës nga ura e vjetër, mund të ketë dëmtuar shumë strukturën mbajtëse të urës së re, prandaj inspektimi është emergjent, shprehet inxhinierja.

Duke marrë parasysh përmbytjet e shpeshta në Shkodër, i domosdoshëm është inspektimi i këtyre objekteve menjëherë pas largimit të ujit për të shmangur tragjeditë në të ardhmen.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

TË FUNDIT

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

Çmim kufizues naftës ruse, vendet e BE-së arrijnë marrëveshjen, kostoja 60$ për fuçi

Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të premten të kufizojnë çmimin e naftës ruse që transportohet në rrugë detare në 60 dollarë për fuçi,...

Afrika Jugore: 9 viktima, 8 të zhdukur nga përmbytjet

Të paktën nëntë persona janë vrarë dhe tetë janë zhdukur në Afrikën e Jugut pasi u përfshinë nga përmbytjet në lumin Jukskei në Johanesburg...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×