Përmbytjet dëmtojnë urat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vërshimi i lumit Kir dhe Drin në Shkodër këtë vit vuri këmbanën e alarmit për gjendjen në të cilën ndodhen urat, objekte këto shumë të rëndësishme për lidhjen e Shkodrës me qytetet e tjera.

Për ish-drejtuesen e ARRSH-së dhe inxhinieren me eksperiencë Zenepe Dibra, pas një inspektimi në shtratin e lumit Kir mbi të cilën ngrihet ura e Bardhajve, gjendja është alarmante.

Përmbytjet e shkaktuara nga vërshimi i ujërave shkaktuan shembjen e urës së vjetër të “Bahçallëkut”, një urë monument me një histori qindra vjeçare.

- Advertisement -

Specialistja thotë se mungesa e mirëmbajtjes shkaktoi shembjen.

Shkëputja e pjesës nga ura e vjetër, mund të ketë dëmtuar shumë strukturën mbajtëse të urës së re, prandaj inspektimi është emergjent, shprehet inxhinierja.

Duke marrë parasysh përmbytjet e shpeshta në Shkodër, i domosdoshëm është inspektimi i këtyre objekteve menjëherë pas largimit të ujit për të shmangur tragjeditë në të ardhmen.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“E kemi nën kontroll!” Zv.drejtori i Policisë së Kosovës: Nuk e lëshojmë veriun!

Zëvendës Drejtori i Policisë së Kosovës Veton Elshani tha në një intervistë për Euronews Albania se policia e Kosovës ka numër të mjaftueshëm policësh...

Hovenier: SHBA-ja, e gatshme ta këshillojë Kosovën për statutin e Asociacionit

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë të mërkurën se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme ta këshillojnë Kosovën në hartimin e statutit...

Tragjedia me 21 viktima në Itali, pamje nga momenti kur autobusi bie nga ura

Mediat e huaja kanë publikuar pamje nga momenti i aksidentit të autobusit në Itali, ku humbën jetën 21 persona, ndërsa u plagosën dhe dhjetëra...

TË FUNDIT

“E kemi nën kontroll!” Zv.drejtori i Policisë së Kosovës: Nuk e lëshojmë veriun!

Zëvendës Drejtori i Policisë së Kosovës Veton Elshani tha në një intervistë për Euronews Albania se policia e Kosovës ka numër të mjaftueshëm policësh...

Hovenier: SHBA-ja, e gatshme ta këshillojë Kosovën për statutin e Asociacionit

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë të mërkurën se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme ta këshillojnë Kosovën në hartimin e statutit...

Tragjedia me 21 viktima në Itali, pamje nga momenti kur autobusi bie nga ura

Mediat e huaja kanë publikuar pamje nga momenti i aksidentit të autobusit në Itali, ku humbën jetën 21 persona, ndërsa u plagosën dhe dhjetëra...

Man Utd dështon sërish, Arsenali ndëshkohet në Francë, Bayern fiton me përmbysje

Manchester United e Arsenal mund të konsiderohen dështimet e mbrëmjes, me djajtë e kuq të cilët u mposhtën me përmbysje nga Galatasaray, me Icardin...

Vendet e BE bien dakord për rregulla të reja menaxhimin e krizave të migracionit

Marrëveshja për të ashtuquajturën Rregullore të Krizës u vulos gjatë një takimi të ambasadorëve në Bruksel, të cilët kishin për detyrë të përfundonin punën...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×