Përplasje Rama-Yuri Kim për kreun e ri të SPAK-ut? Flet deputeti i PS-së

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti i Partisë Socialiste, Arben Pëllumbi thotë se nuk ka një përplasje mes kryeministrit Edi Rama dhe ambasadores amerikane, Yuri Kim në lidhje me zgjedhjen e kreut të ri të SPAK-ut.

Në një intervistë për Euronews Albania, Pëllumbi u shpreh se me sistemin e ri të drejtësisë që është ndërtuar, drejtësia është e pavarur nga qeveria dhe politika.

Sipas tij, qeveria nuk ka ndikim në procesin e zgjedhjeve të brendshme në SPAK.

- Advertisement -

“Në këndvështrimin tim nuk besoj, për më tepër që me sistemin e ri të drejtësisë që ne kemi ndërtuar, sistemi i drejtësisë është krejtësisht i pavarur nga qeveria apo nga politika në përgjithësi, sidomos në procesin e zgjedhjeve të brendshme që ata bëjnë. Përsa kohë ne nuk kemi asnjë lloj ndikimi të drejtpërdrejtë në zgjedhjen e cilitdo prej drejtuesve të organeve të reja të drejtësisë, nuk shoh se pse duhet të pyesim nëse ka apo jo përplasje të kësaj natyre.

Në dijeninë time, nuk ka asnjë arsye pse qeveria shqiptare të ketë, unë nuk besoj, përplasje, sepse bëhet fjalë për përfaqësuesen më të lartë të SHBA-ve, partneri më i rëndësishëm politik dhe strategjik i Shqipërisë”, theksoi ai.

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim iu përgjigj diskutimit lidhur me mandatin e saj, duke theksuar se do të jetë ‘edhe ca më gjatë në Shqipëri’.

Në konferencën “Drejt ekselencës gjyqësore”, Kim u shpreh se shqiptarë po i ndiejnë rezultatet e reformës në drejtësi, por inkurajoi për më shumë.

Sipas ambasadores, me gjithë progresin e arritur, nuk është koha për të thënë ‘mjaft’ dhe për të pushuar, por për të punuar më shumë.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×