Pikë doganore Strugë-Pogradec, Rama tregon detaje nga marrëveshjet në Shkup

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga konferenca për mediat në Shkup, kryeministri Edi Rama dha detaje për marrëveshjet që u nënshkruan në takimin mes 2 qeverive.

Kreu i qeverisë shqiptare nënvizoi se janë dakordësuar për ndërtimin e infrastrukturës së korridorit të tetë, ndërtimin e portit të thatë në Strugë dhe hapjen e një vendkalimi kufitar Strugë-Pogradec.

“Por njëkohësisht kemi darkodësuar edhe 3 nisma të propozuara nga Artan Grubi që kanë të bëjnë me ndërtimin e infrastrukturës së korridorit të tetë, ndërtimin e portit të thatë në Strugë dhe hapjen e një vendkalimi kufitar Strugë-Pogradec. Të tria këto me një rëndësi të madhe strategjike. Kemi rënë dakord që sa i takon projektit të portit të thatë të Strugës ta marrë përsipër qeveria shqiptare në kuadër të marrëveshjeve me kompaninë holandeze. Takohemi në një moment jashtëzakonisht sfidues për të gjithë Evropën dhe botën. Vuajmë si gjithë të tjerët pasojat e luftës në Ukrainë.

- Advertisement -

Rritja e çmimi të energjisë elektrike dhe të ngrohjes si dhe përmes inflacionit të luftës, janë dy armë që po përdoren nga Putin për të destabilizuar Europën dhe vendet e përbëjnë. Ne jemi në vështirësi që të gjithë. Në këto kohë të vështira duhet sa më shumë të ndërveprojmë, sa më shumë të punojmë aq më mirë mund t’i përballojmë këto situata kaq komplekse”, u shpreh Rama.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

TË FUNDIT

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

Dhëndri serb i shqiptarëve: Nuk kam frikë nga Policia e Kosovës, jemi bërë miq

Euronews Albania ka shkuar në Banjskë, aty ku mundi të intervistojë një serb i cili është martuar me një shqiptare dhe prej 16 vitesh...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Kjo është tokë shqiptare!

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×