English

Platforma e ministrisë së Kulturës për gjitha shfaqjet dhe festivalet e verës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kjo verë është e mbushur me aktivitete kulturore në të gjitha qytete e vendit. Festivale të muzikës moderne dhe asaj popullore, si dhe shfaqje për të gjitha moshat mund të ndiqen në qytete të ndryshme të vendit.

- Advertisement -

Ministria e Kulturës ka publikuar së fundimi aplikacionin “Eventet turistike të Shqipërisë”, TEA. Në këtë platformë, qytetarët shqiptare, por dhe për turisët e huaj në anglisht të gjeni të dhëna për gjithë aktivitete e turizmit kulturor në Shqipëri.

Shfaqet e cirkut kanë nisur që në datën 12 në qytetin e Velipojës dhe do të vijojnë me takimin e 16 korrikut në shëtitoren kryesore të Sarandës. Artdashësit e vegjël ndoqën më 13 korrik në plazhin e Golemit shfaqen për fëmijë, e cila më pas u shfaqe dhe për publikun e Divjakës.

Javën që lamë pas, Teatri i Operas dhe Baletit zhvilloi në Durrës dhe në Shëngjin një nga shfaqet me të ndjekura të artit bashkëkohor. Në amfiteatrin e Durrësit u luajt baleti ‘Humus’, duke korrur të njëjtin sukses si në qytetet e tjera.

Në Shkodër, të pasionuarit pas muzikës Xhaz do të kenë mundësi të shijojnë këtë të diele ritmet e xhazit. ndërsa teatri eksperimental shfaqi në Shkodër, Gjirokastër dhe në Durrës dramën “Tani keni sy për të parë”.

Kjo javë është e pasur me festivale dhe koncertet si ai i Porto Palermos dhe Gjon Mili Jazz Festivale. Në aplikacionin e Ministrisë së Kulturës nuk mungojnë detajet për çdo event kulturor.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?