English

“Po shkatërrohemi!” – Njerëzit po tejngopen me ilaçe, mjekët japin alarmin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjithmonë e më shumë njerëzit në mbarë botën po bëhen të varur nga ilaçet duke i konsumuar, madje edhe në rastet kur nuk janë realisht shumë të nevojshme.

- Advertisement -

Po ashtu ka pacientë të cilët vuajnë nga disa sëmundje njëkohësisht dhe për këtë arsye janë të detyruar të pinë disa tableta të ndryshme çdo ditë.

Statistika

Një shkrim i publikuar në “The Economist” tregon disa statistika për dozat e larta të ilaçeve dhe për pasojat që mund të jenë… (shkrimi ka marrë më shumë se 600 komente nga njerëz që bien dakord për këtë shqetësim)

Në Angli, rreth 15% e popullsisë merr pesë ose më shumë barna me recetë në ditë. E njëjta gjë është e vërtetë për 20% të amerikanëve dhe kanadezëve midis moshës 40 dhe 79 vjeç. Meqenëse të moshuarit janë përgjithësisht më të sëmurë, numri i pilulave që një individ gëlltit priret të rritet me kalimin e kohës. Në mesin e amerikanëve të moshës 65 vjeç e lart, dy të tretat marrin të paktën pesë medikamente në ditë. Në Kanada, një e katërta e njerëzve mbi moshën 65 vjeç marrin të paktën dhjetë.

Këto të dhëna nënkuptojnë se gjithmonë më shumë “drogë” për gjithmonë më shumë njerëz. Jo të gjitha këto receta janë të dobishme. Gjysma e kanadezëve të moshuar marrin të paktën një ilaç që është disi i papërshtatshëm. Një studim i mbishkrimit në Angli në vitin 2021 doli në përfundimin se të paktën 10% e recetave të dhëna nga mjekët e familjes, farmacistët dhe profesionistët e tjerë të kujdesit shëndetësor ndoshta nuk duhet të ishin dhënë. Dhe madje edhe medikamentet e përshkruara siç duhet kanë efekte anësore. Sa më shumë drogë të marrë një person, aq më shumë përjeton.

Midis 2020 dhe 2030, mjekimi i tepërt në Shtetet e Bashkuara ka të ngjarë të çojë në më shumë se 150,000 vdekje të parakohshme dhe 4.5 milionë pranime në spitale.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×