“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri të Kosovës dhe diçka e tillë s’mund të quhet Asociacion, por separatizëm.

Sipas tij edhe perëndimi duhet të jetë i vetëdijshëm për “gogolin e Ballkanit” dhe të ketë kujdes kur trajton edhe Kosovën, edhe Serbinë njësoj, pasi bëhet fjalë për agresorin dhe viktimën.

“Ne këtë gogolin e Ballkanit, këtë që shkakton trazira në Ballkan duhet ta identifikojmë edhe për qasjen perëndimore sepse sot Perëndimi na i trajton agresorin dhe viktimën njësoj dhe kjo duhet theksuar nga Rama nga i pari. Agresori është ai që vrau, bëri gjenocid njëherë dhe është gati prapë sot të bëjë të njëjtën gjë. Çfarë tha Vuçiç dje? Vuçiç dje tha që po të mos ishin policë të Kosovës ata nuk do të kishte ndodhur kjo ngjarje, pra ai bëri mirë që e vrau se ishte shqiptar, se po të ishte i KFOR-it, ose serb nuk do të ndodhte. Vuçiç do polici serbe, do administratë serbe, do një enklavë serbe, do që aty përveç kufirit, që s’ka ca i bën, mundësisht të mos jetë as kufiri, të gjitha të tjerat të jenë serbe dhe ajo zonë të jetë Serbi, Serbia të bëjë çfarë të dojë dhe të jetë kot pjesë e territorit të Kosovës, por të jetë Serbi. Kjo çfarë quhet? Quhet Asociacion? Jo! Kjo quhet separatizëm,” – u shpreh Abilekaj.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

TË FUNDIT

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×