English

Polici i turnit paralajmëroi se Ilvi Meta mund të vetëvritej, thotë KSHH

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komiteti Shqiptar i Helsinkit thotë se ngjarja tragjike e ndodhur dy ditë më parë në Komisariatin e Kavajës, ku 31-vjeçari Ilvi Meta vari veten, mund të shmangej.

- Advertisement -

KSHH thekson se vëzhguesit e tyre verifikuan nga afër kushtet e dhomës së sigurisë ku ishte vendosur viktima, prej nga rezultoi se ajo nuk përmbushte kriteret e duhura.

Në raportin e KHSH nënvijëzohet fakti se në librin e dorëzimit të shërbimit, punonjësi përgjegjës ka identifikuar rrezikun për tentativë vetëvrasjeje të këtij shtetasi, por i riu nuk i është nënshtruar asnjë ekzaminimi mjekësor siç e parashikon kodi penal.

“Duke këqyrur në librin e dorëzimit të shërbimit të përgjegjësve të dhomave të sigurisë, nga ana e P.B, në datën 04.05.2022 në orën 19:00. Tërheq vëmendjen se në këtë libër është shënuar si porosi për personin që do të merrte në turnin e radhës, se duhej t’i kushtohej një vëmendje e veçantë të arrestuarit Ilvi Meta, pasi ky i fundit mund të tentonte të vetëvritej. Shënimi në këtë libër është firmosur nga P.B, i cili ka qenë duke lënë turnin, si dhe nga G.H i cili është punonjësi që ka marrë turnin si përgjegjës i dhomave të sigurisë”, thuhet në raport.

Një tjetër fakt që bie në sy nga vazhdimi i KSHH është se njëri prej punonjësve që kishte qënë prezent në kontrollin fizik të të ndjerit, kishte deklaruar se nuk i është gjetur asnjë lidhëse të ndjerit, si dhe bluza që ai mbante veshur nuk kishte kapuç.

31-vjeçari Ilvi Meta u vetëvar mbrëmjen e së enjtes në Komisariatin e Kavajës, disa orë pasi ishte shoqëruar për një vjedhje.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×