‘Porti, biznes pallatesh’, Vasili: 65 mln € investim fillestar, ia del dhe shqiptari

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili, e ka konsideruar aferë korruptive investimet që do të bëhen për Portin e Durrësit.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se ka nisur shitja e apartamenteve ndërkohë që ende nuk ka përfunduar asgjë.

Sipas tij do të ndërtohen rreth 13 mijë apartamente, dy hotele me nga 800 dhoma dhe një marinë me 200 vende.

- Advertisement -

“Nuk bëhet fjalë për një dritë hije por bëhet fjalë për një aferë në kuptimin e plotë të fjalës. A ju bën përshtypje shitja e apartamenteve në ajër ndërkohë që nuk është përfunduar asgjë. Shteti falë qindra mijëra katror. Kjo aferë do të prodhojë 12 mijë e 500 e ca apartamente, dy hotele me 800 dhoma që janë shumë larg investimit strategjik, dhe një marinë me 200 vende parkimi jahtesh që padiskutim që hynë te marinat e vogla”- u shpreh ai.

Më tej ai tha se investimi fillestar në këtë port do të jetë 65 milionë euro që sipas tij nëse do të hapej gara mund ta fitonte dhe një biznesmen shqiptar.

“BE ka thënë  se për investime të tilla duhet të ketë një garë të hapur për të gjithë biznesmenët. Investimi fillestar për një investim të tillë është 112 milionë euro. Këta janë gënjeshtarë. Kompanitë që fshihet pas këtij investimi janë ofshore”- theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

TË FUNDIT

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×