English

“Pranojnë të vrasin babain, por jo LGBTI”/ Malaj: Kjo është shoqëria jonë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pedagogia Nora Malaj, ishte këtë të premte e ftuar në emisionin “Barometri” në Euronews Albania për të folur për temën se sa diskriminohet komuniteti i LGBT+ në Shqipëri.

- Advertisement -

Sipas sondazheve, sa më afër të mendohej një person i këtij komuniteti aq më i larët ishte shkalla e diskriminimit.

Ajo theksoi se shoqëria jonë është paragjykuese. Referuar rastit të ngjarjes së rëndë së ndodhur në Durrës, ajo tha se shoqëria jonë pranon të vrasë babanë dhe ta varros sesa të pranojë komunitetin LGBTQI .

“Jemi një shoqëri shumë konservatore, një shoqëri paragjykuese. Këtu bëhet fjalë a do ta pranojmë apo jo, këtu nuk bëhet fjalë që ne jemi mirë, do bëhesh apo jo. Problemi ka të bëjë me qasjen e konceptit që do të thotë. Kjo është një shoqëri që pranon të vrasë babanë dhe ta gropos sesa të pranojë komunitetin LBTQI”-tha Malaj.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×