Presidentja e parë grua në Hungari, merr zyrtarisht detyrën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, e cila sapo ka marrë detyrën, ka dënuar pushtimin e Rusisë.

Ajo ka bërë me dije se vizitën e parë do ta zhvillojë në Poloni gjatë të shtunës kur mori zyrtarisht detyrën.

‘Reuters’ raporton se Hungaria ka refuzuar të dërgojë armë në fqinjin e saj, Ukrainë dhe ka kundërshtuar vendosjen e embargos për naftën ruse.

- Advertisement -

Këto qëndrime kanë forcuar lidhjet mes Budapestit dhe Varshavës, qeveritë nacionaliste të të cilave kanë aleancë të gjatë brenda BE-së.

Novak, ish-deputete e Fidesz dhe aleate e kryeministrit, Viktor Orban u zgjodh presidente në mars. Ajo është presidentja e parë grua në Hungari.

“Ne e dënojnë agresionin e Putinit dhe pushtimin e armatosur të një shtetit sovran. I themi jo çdo përpjekje për rikthimin e Bashkimit Sovjetik”, tha Novak.

Presidentja ka nënvizuar se Hungaria plotëson detyrimet si anëtare e BE dhe NATO-s.

“Hungaria nuk është një vend neutral”, tha Novak duke shtuar “ne qëndrojnë në krahun e viktimave të pafajshme dhe drejtësisë”.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×