Pritja 36-vjeçare e albiçelestëve për Kupën e Botës, Messi ‘kopjon’ Maradonën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

36 vite iu deshën Argjentinës për të hipotekuar trofeun e tretë të Kupës së Botës, të cilin e fitoi përballë Francës pas gjuajtjes së 11 metërshave. E fundit e fituar prej albiçelestëve ishte ajo e 1986-ës, ku skuadra udhëhiqej nga Diego Armando Maradona.

Një tjetër yll ishte ai që i dha triumfin argjentinasve në 2022-in, Lionel Messi i cili shënoi 7 gola dhe asistoi 3 herë.

Vetëm një lojtar i ka mbijetuar formacionit të vitit 2014, ku Argjentina u mposht në finale nga Gjermania 1-0, pikërisht ylli i PSG. 27-vjeçar atë vit, por Messi nuk hoqi dorë duke tentuar dhe në vitin 2018, por skuadra e tij u eleminua nga Franca në 1/16.

- Advertisement -

Futbolli, i paparashikueshëm solli dhe në edicionin pasardhës pikërisht Francën, një skuadër jo me shumë ndryshime edhe pse kanë kaluar 4 vite, por me lojtarë të penalizuar nga dëmtimi.

Deshomp me shumë eksperiencë mbi shpatulla dhe petkun e kampionit absolut mposhtet nga një trajner i ri, por me shumë talent e fantazi si Lionel Skaloni. Nëj triumf i tillë kompleton Lionel Messin i cili fiton trofeun e 40-të në karrierë.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Krijoi spikeren virtuale Tokyo Tirana/ Bozo: Kushton më shumë se Rezar Xhaxhiu

Ideatorja e spikeres virtuale Tokyo Tirana në Euronews Albania, Gledis Bozo ishte mëngjesin e kësaj të marte e ftuar në “Good Morning Albanians”, për...

Heqja e vizave për Kosovën, kur fillon lëvizja e lirë e qytetarëve në Shengen

Tashmë nuk ka më asnjë dyshim. Nga 1 janari qytetarët me pasaporta të Kosovës do të mund të udhëtojne pa viza. Ditën djeshme Ambasada e...

“Hakmarrja e zotit do jetë e madhe”, gazetarja revoltohet për spikeren virtuale

Spikerja virtuale Tokyo Tirana”, e krijuar nga Inteligjenca Artificiale, erdhi si risi në televizionet shqiptarel. Ajo u bë realitet në Euronës Albania, duke ngjallur shumë...

TË FUNDIT

Krijoi spikeren virtuale Tokyo Tirana/ Bozo: Kushton më shumë se Rezar Xhaxhiu

Ideatorja e spikeres virtuale Tokyo Tirana në Euronews Albania, Gledis Bozo ishte mëngjesin e kësaj të marte e ftuar në “Good Morning Albanians”, për...

Heqja e vizave për Kosovën, kur fillon lëvizja e lirë e qytetarëve në Shengen

Tashmë nuk ka më asnjë dyshim. Nga 1 janari qytetarët me pasaporta të Kosovës do të mund të udhëtojne pa viza. Ditën djeshme Ambasada e...

“Hakmarrja e zotit do jetë e madhe”, gazetarja revoltohet për spikeren virtuale

Spikerja virtuale Tokyo Tirana”, e krijuar nga Inteligjenca Artificiale, erdhi si risi në televizionet shqiptarel. Ajo u bë realitet në Euronës Albania, duke ngjallur shumë...

Parlamenti Europian rezolutë për Kosovën, diskutohet sot sulmi në Basnjkë

Në selinë e Parlamentit Evropian sot do zhvillohet debati i jashtëzakonshëm lidhur me sulmin e 24 shtatorit në Veri, ndërsa pritet së shpejti edhe...

Zhvlerësohet sërish valuta ruse

Rubla ruse është dobësuar sërish kundrejt dollarit amerikan në fillim të muajit tetor, pavarësisht një përmirësimi të lehtë të martën. Tregtimi i një dollari amerikan...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×