Problematikat BE-Kinë, Brukseli dhe Pekini përplasje për tregtinë e automjeteve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqetësimet e biznesmenëve evropianë lidhur me marrëdhëniet dypalëshe tregtare me Kinën janë shfaqur sërish. Një raport i Dhomës Evropiane në Kinë thotë se rregullat e reja për sigurinë kombëtare të Pekinit po pengojnë kompanitë e huaja të veprojnë atje. Në një takim me delegatët kinezë, përfaqësuesit e Dhomës Evropiane u ankuan për qasjen e autoriteteve.

“Nuk mund të zgjidhen dy rrugë. Nga njëra anë fokusimi në masat e sigurisë kombëtare, me regjimet rregullatore që forcohen për të ulur vartësinë, gjë që shkon në dëm të kompanive të huaja; dhe nga ana tjetër zotim për reforma dhe hapje të tregut. Pyetja jonë është çfarë lloj marrëdhënieje është kjo?”, thotë Jens Eskelund, president i Dhomës Evropiane.

Shqetësimet u ngritën edhe nga komisionerja e BE-së për Digjitalizimin, Vera Jourova, në një takim të zhvilluar së fundmi në kryeqytetin kinez.

- Advertisement -

Tensionet janë rritur edhe nga nisja nga Bashkimi Evropian e një hetimi mbi shitjen e automjeteve elektrike kineze në Evropë, me Pekinin që mohon akuzat për praktika të pandershme.

“Masat e marra nga BE shkelin parimet e ekonomisë së tregut dhe rregullat e tregtisë ndërkombëtare. Ato nuk ndikojnë në stabilitetin e zinxhirit global të furnizimit në industrinë e automjeteve nuk janë në interes të askujt, as të vetë BE-së. Unioni duhet të dëgjojë me kujdes zërat e industrisë dhe të ofrojë një treg të drejtë, jo diskriminues dhe të parashikueshëm për kompanitë e huaja”, shprehet Mao Ning, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme kineze.

Të dyja palët deklarojnë se duan të vendosin marrëdhënie tregtare të barabarta dhe mirëbesimi, por rrjedha e biznesit përballë qasjeve të kontestuara po rezulton një sfidë më vete.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

TË FUNDIT

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×