Profesioni në zhdukje i tornitorit, Petrit Gjeci: Të rinjtë s’duan të mësojnë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

47 vite në profesion, por ende punon me të njëjtin pasion e vullnet në zanatin që e mësoi në shkollë dhe e ushtroi përgjatë gjithë këtyre viteve. Bëhet fjalë për Petrit Gjecin, një mjeshtër tornitor që çdo ditë hap punishten e tij ku realizon porosi të klientëve dhe shërben për komunitetin e zonës.

Edhe pse në pension tashmë ai punon çdo ditë me dëshirë, ndërsa në fshatin Grykë të Fierit ku ndodhet punishtja e tij puna është e fokusuar tek mekanika bujqësore, agregatet, si edhe armët e gjahut.

Peng i Petritit është lenia e zanatit dhe njohurive tek brezi i ri në mënyrëkëto profesione të mos humbasin.

- Advertisement -

“Do i mësoj një të riu gjithçka di,” – thotë ai, pasi  profesioni për të është mbiemri i dytë për njeriun.

 

LEXONI GJITHASHTU:














LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...





TË FUNDIT

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...






 








Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×