“Provat janë vendimtare”- Gjiknuri thirrje SPAK: Të procedohet Berisha dhe Basha

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekratari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri mbajti këtë të mërkurë një deklaratë për mediat, ku kërkoi nga SPAK procedimin penal të Sali Berishës dhe Lulzim Bashës për vrasjet e kryer gjatë protestës së 21 janarit 2011.

Gjiknuri theksoi se provat e reja të publikuara nga gazetari Artan Hoxha, janë të mjaftueshme që të rrëzohet vendimi i Apelit ndaj ish-shefit të Gardës së Republikës, Ndrea Prendi për vrasje nga pakujdesia.

Gjiknuri tha se provat janë të mjaftueshme që Prendi të akuzohet për vrasje në rrethana të tjera cilësuese.

- Advertisement -

“Provate reja janë vendimtare e të mjaftueshme për të ndryshuar vendimin e gjykatës së Apelit për Ndrea Prendin, pasi nuk kemi të bëjmë me një vrasje nga pakujdesia, por me një vrasje në rrethana të tjera cilësuese.

Po sipas këtyre provave janë krijuar kushte të mjaftueshme për të regjistruar nga SPAK të një procedimi penal ndaj Sali Berishës dhe Lulzim Bashës për veprimet e kryera më 21 janar të vitit 2011.

PS i kërkon Prokurorisë së Posaçme të zhvillojë hetime konkrete ndaj të kallëzuarve dhe personave të tjerë të përfshirë në vrasjen e 4 protestuesve”, tha Gjiknuri.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×