Pse bien peshq nga qielli në Australi? E shpjegon studiuesi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Historiani dhe studiuesi, Naim Flamuri ka komentuar fenomenin e rrallë në Australi, ku shumë peshq kanë rënë nga qielli.

Në emisionin “Good Morning  Albanians” në Euronews Albania, Flamuri u shpreh se banorët vendas e kanë cilësuar si një akt biblik.

Sipas tij, ekspertët thonë se kjo mund të jetë shkaktuar nga rrjedhat e sipërme, pas fenomeneve natyrore si stuhitë apo tornadot.

- Advertisement -

“Sipas ekspertëve në botë, incidente si këto mund të ndodhin nga rrjedha të forta lart, si gjatë një stuhie atom mbarten për disa kilometra. Jo, këtu nukpo komentohet, pati një jehonë në Shqipëri dje. Është biblike, si një akt i zotit, akt biblik.

Banorët autoktonë të këtij vendi kështu e kanë komentuar. Gjithmonë ka ndodhur që aty në shkretëtirë ku nuk ka ujë, të bien peshq nga qielli. Nuk ka shi, vetëm kur ndodhin stuhi të ndryshme, tornado. Siç thonë, kjo shkaktohet nga rrjedhat e forta të larta si tornadot “, theksoi ai.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kemi sfida”, Kushi: Do të ndërtojmë dhe tre stadiume, përfitimet që sjellin

Ditën e sotme  janë nderuar 7 sportistët e talentuar shqiptarë, kampionë bote dhe Europe të cilët kanë përfaqësuar Shqipërinë me dinjitet të lartë në...

Zbardhet lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për këshilltarë në Tiranë

Është zbardhur lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për Këshillat Bashkiakë në Tiranë. PD ka deklaruar se do të ketë një listë të plotë me...

37 viktima nga zjarri në zyrën e emigracionit të Meksikës

Të paktën 37 persona humbën jetën pas një zjarri në një qendër emigracioni në qytetin kufitar verior të Meksikës, Ciudad Juarez, tha shteti Chihuahua...

TË FUNDIT

“Kemi sfida”, Kushi: Do të ndërtojmë dhe tre stadiume, përfitimet që sjellin

Ditën e sotme  janë nderuar 7 sportistët e talentuar shqiptarë, kampionë bote dhe Europe të cilët kanë përfaqësuar Shqipërinë me dinjitet të lartë në...

Zbardhet lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për këshilltarë në Tiranë

Është zbardhur lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për Këshillat Bashkiakë në Tiranë. PD ka deklaruar se do të ketë një listë të plotë me...

37 viktima nga zjarri në zyrën e emigracionit të Meksikës

Të paktën 37 persona humbën jetën pas një zjarri në një qendër emigracioni në qytetin kufitar verior të Meksikës, Ciudad Juarez, tha shteti Chihuahua...

Trump: Nëse zgjidhem president, brenda 24 orëve mund t’i jap fund luftës në Ukrainë

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump është shfaqur shumë optimist , duke deklaruar në një rrjet amerikan se mund t'i japë fund luftës së Putinit në Ukrainë...

Turistët e huaj shpenzime rekord në Shqipëri, shifrat për 2022-shin

Turistët që erdhën nga jashtë kanë harxhuar më shumë para në vendin tonë se shqiptarët që pushuan në vend të huaj. Në vitin 2022,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×